سایت خبرگزاری دولتی روسیه در ترکیه 'مسدود شده است'

حق نشر عکس SPUTNIKNEWS
Image caption برخی تحلیلگران مطالب رسانه های دولتی روسیه را مغرضانه می دانند

اسپوتنیک، خبرگزاری دولتی روسیه می گوید سایت این خبرگزاری در ترکیه مسدود شده و در داخل ترکیه غیرقابل دسترسی است.

این خبر پس از آن گزارش شده که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در برنامه سالانه پاسخ و پرسش تلویزیونی خود به انتقاد از ترکیه پرداخت.

آقای پوتین در پاسخ به سوال یک دختربچه ۱۲ ساله در این مورد که "اگر اردوغان و پوروشنکو در حال غرق شدن بودند شما نخست کدام را نجات می دادید؟" گفت: "اگر کسی تصمیم گرفته باشد که غرق شود نجات او دیگر امکان ناپذیر است. ما آماده هستیم به سوی هر شریکی دست کمک دراز کنیم، اگر خودشان این را بخواهند."

در عین حال آقای پوتین در مورد سیاست خارجی کشورش گفت "ما در محاصره دشمنان نخواهیم بود. ما دوستان زیادی در دنیا داریم. ترکیه را نیز دوست خود می دانیم، و ملت ترکیه رادوست خود."

او افزود ما با برخی سیاستمداران مشکل داریم زیرا رفتارشان به نظرمان درست نیست.

جنگ لفظی میان مسکو و آنکارا پس از آن که ترکیه یک هواپیمای روسیه را در نزدیکی مرز سوریه پنج ماه پیش ساقط کرد شدت گرفته است.

در جنگ داخلی سوریه، روسیه و ترکیه در قبال موقعیت بشار اسد مواضع متضادی دارند. روسیه از بشار اسد حمایت می‌کند و ترکیه از مخالفین او.

به دنبال حادثه سقوط هواپیمای روسی توسط ترکیه، دولت روسیه تحریم هایی علیه ترکیه وضع کرد و روابط تجارتی میان دو کشور شدیدا کاهش یافت.

از واکنش ترکیه نسبت به خبر بسته شدن سایت خبرگزاری اسپوتنیک هنوز گزارشی مخابره نشده است.

اخیرا فعالان حقوق بشر در ترکیه از سرکوب صداهای مخالف توسط دولت این کشور انتقاد کرده اند. در ماه های اخیر شماری از رسانه های منتقد دولت در ترکیه یا بسته شده اند یا تحت فشار قرار گرفته اند.

مطالب مرتبط