فیدل کاسترو: من پیر شده‌ام اما کمونیسم زنده است

حق نشر عکس AP
Image caption فیدل کاسترو اکنون هشتاد و نه سال دارد و کمتر در مجامع عمومی حضور می‌یابد

فیدل کاسترو، رئیس جمهور سابق و رهبر انقلاب کوبا، در سخنرانی پایانی مجمع حزب کمونیست، طی اظهاراتی کم‌ سابقه ضمن اذعان به کهولت سن خود، همچنان از ارزش‌های کمونیسم دفاع کرده و گفته مردم کشورش نهایتا پیروز خواهند شد.

آقای کاسترو که با وجود سالخوردگی و کنار رفتن از قدرت طی هشت سال گذشته، همچنان سایه‌اش بر عرصه سیاسی کوبا مستولی است، در سخنرانی خود گفته: "من به زودی ۹۰ ساله می‌شوم. سرنوشت برای من هم به مانند همگان عمل خواهد کرد... با وجود این، آرمان‌های کوبایی‌های کمونیست همچنان به عنوان شاهد این مدعی باقی خواهد ماند که اگر ملتی از صمیم قلب و با حفظ منزلت تلاش کند، می‌تواند به ثمرات مادی و معنوی دست پیدا کند که بشر به آن نیاز دارد."

سخنان فیدل کاسترو در حالی ایراد شد که ساعتی قبل رسانه‌های کوبا از انتخاب مجدد برادر او رائول کاسترو، رئیس جمهوری، به عنوان رهبر حزب کمونیست خبر دادند.

بیشتر بخوانید: کاسترو خطاب به اوباما؛ کوبا از تفقد امپراتوری بی‌نیاز است

حزب کمونیست حزب حاکم کوبا است و رهبری آن اهمیتی برابر پست ریاست جمهوری دارد.

به این ترتیب، آقای کاسترو، ۸۴ ساله، برای پنج سال دیگر رهبری حزب کمونیست را در دست خواهد داشت.

حق نشر عکس EPA
Image caption رائول کاسترو از سال ۲۰۰۸ جانشین برادرش فیدل در پست ریاست جمهوری شده است

این در حالی است که دور دوم ریاست جمهوری او در سال ۲۰۱۸ (دو سال دیگر) خاتمه می‌یابد.

رائول کاسترو از سال ۲۰۰۸ جانشین برادرش فیدل در پست ریاست جمهوری شده است.

بدین ترتیب، او دست کم سه سال بعد از ترک دفتر ریاست جمهوری به عنوان رهبر حزب کمونیست، نقشی محوری در عرصه سیاسی کشورش خواهد داشت.

جانشین او در حزب کمونیست، حوزه رامون ونتورا، هم ۸۵ سال دارد و به عقیده بسیاری این موضوع نمایانگر مشکل کهولت سن در میان رهبران حزب کمونیست است.

از همین رو، رائول کاسترو، چند روز پیش و در جریان مجمع حزب کمونیست پیشنهاد کرده بود که شرط سنی برای عضویت در کمیته مرکزی حزب به حداکثر ۶۰ سال تغییر کند.

همزمان مخالفان دولت امیدوار بودند از سرگیری روابط میان آمریکا و کوبا بر جوان‌گرایی در حزب کمونیست اثر بگذارد.

مطالب مرتبط