ایالت یوتا در آمریکا پورنوگرافی را یک 'تهدید برای سلامت عمومی' اعلام کرد

حق نشر عکس bbc
Image caption یک گروه مرتبط با صنعت پورنوگرافی آمریکا در واکنش گفته است به جای ننگ‌شمردن امور جنسی، باید در این باره راحت بحث کرد.

ایالت یوتا در غرب آمریکا اعلام کرده است که پورنوگرافی یک خطر عمومی است. این نخستین ایالت در آمریکاست که چنین موضعی می‌گیرد.

فرمان‌دار این ایالت که فضای محافظه‌کارانه‌ای دارد، گفته است این قانون "برای حفاظت از خانواده‌ها و جوانان ماست".

این قانون جدید، پورنوگرافی را در ایالت یوتا ممنوع نمی‌کند. با این حال خواستار‌ آن شده است که "تلاش بیشتری برای پیش‌گیری از این‌که افراد در معرض پورنوگرافی قرار بگیرند یا به آن اعتیاد پیدا کنند صورت گیرد".

یک گروه که نماینده این صنعت سرگرمی بزرگ‌سالان است، از این قانون انتقاد کرده و آن را یک "قانون ارشادی نخ‌نما" خوانده است.

این قانون می‌گوید پورنوگرافی "محیط را از نظر جنسی، آلوده می‌کند" و "نوجوانان و حتی کودکان پیش از بلوغ را در جامعه ما بیش از اندازه تحت تاثیر امور جنسی قرار می‌دهد."

قانون جدید در ایالت یوتا می‌گوید باید اقدام‌های بیشتری شود تا "آموزش، پیش‌گیری، پژوهش و سیاست‌گذاری را در سطح محلی و ایالتی تغییر دهد" تا جلوی آن‌چه را ابتلای همه‌گیر به پورنوگرافی خوانده است، بگیرد. با این حال این قانون مشخص نکرده است که چه تغییرهایی لازم است.

حق نشر عکس AP
Image caption ایالت یوتا، فضای محافظه‌کار دارد و حدود دو سوم ساکنانش پی‌رو مذهب 'مورمون' هستند.

گری هربرت، فرمان‌دار جمهوری‌خواه یوتا، از این قانون حمایت کرده و گفته است که حجم پورنوگرافی در جامعه "گیج‌کننده" شده است.

طبق یک پژوهش که هفت سال پیش در سال ۲۰۰۹ میلادی در دانشکده بازرگانی دانشگاه هاروارد شد، مردم در ایالت یوتا بیشتر از همه دیگر ایالت‌های آمریکا، مشترک وبسایت‌های پورنوگرافی هستند.

با این حال برخی پژوهش‌ها نشان داده است که پورنوگرافی نمی‌تواند اعتیادآور باشد.

یک گروه ضد پورنوگرافی به نام "مبارزه با مخدر جدید" از این قانون حمایت کرده است.

طبق گزارش‌ها، همه بنیان‌گذاران این گروه، پی‌رو مذهب مورمون هستند.؛ مانند حدود دو سوم ساکنان ایالت یوتا.

رهبران گروه "مبارزه با مخدر جدید" می‌گویند فعالیتشان ربطی به مذهب مورمون ندارد.

گروه "ائتلاف آزادی بیان" که یک انجمن مرتبط با صنعت پورنوگرافی آمریکاست، با این قانون مخالفت کرده و خواستار بحث بیشتر درباره این موضع شده است.

این گروه می‌گوید "ما باید در جامعه‌ای زندگی کنیم که راحت درباره تمایل‌های جنسی حرف می‌زند و دقیق و با اطلاعات درباره آن بحث می‌کند؛ نه که آن را ننگ بداند."

این گروه در عین حال تاکید کرده است که باید همکاری کرد تا نگذاشت خردسالان و نوجوانان به محتوای مناسب بزرگ‌سالان دست‌رسی پیدا کنند.

مطالب مرتبط