روز 'ملی' مصرف ماری‌جوآنا در کانادا؛ امسال 'شاداب‌تر' از همیشه

حق نشر عکس Reuters
Image caption امروز حامیان آزادسازی ماری‌جوآنا در برابر پارلمان کانادا در اتاوا 'روز ملی - غیررسمی - مصرف ماری‌جوآنا' را جشن گرفتند

وزیر بهداشت و سلامت کانادا اعلام کرده لایحه قانونی‌ شدن فروش ماری‌جوآنا را سال آینده به پارلمان این کشور تقدیم خواهد کرد.

در صورت تصویب، کانادا یکی از بزرگترین کشورهای غربی می‌شود که ماری‌جوآنا را قانونی خواهد کرد.

جِین فیلپات، وزیر بهداشت کانادا، روز چهارشنبه (۲۰ آوریل - اول اردیبهشت) اعلام کرده ضمن پیگری این لایحه تلاش خواهد کرد ماری‌جوآنا (گراس - برگ شاهدانه هندی) را از دسترس کودکان دور نگه‌ دارد و مانع از سود بردن تبه‌کاران و قاچاق‌چیان از این ماده شود.

جاستین ترودو، نخست وزیر جدید کانادا در جریان کارزار انتخاباتی خود تلاش برای قانونی‌کردن ماری‌جوآنا را از شعارهای خود قرار داده بود.

با وجود این، جرارد دلتل، از نمایندگان پارلمانی و عضو حزب محافظه‌کار کانادا، ضمن مخالفت با این طرح دولت، آن را یکی از "بدترین کارهای ممکن در حق جوانان کانادایی" دانسته است.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

یک تحلیل...

امیر پیام - بی‌بی‌سی

امروز در کانادا 'روز ملی ماری جوآنا' بود. به یاد دارم که در سالهای ۲۰۰۹-۲۰۰۷ که ساکن شهر ونکوور در غرب کانادا بودم، در چنین روزی صدها نفر دور هم جمع می‌شدند و به طور دسته‌جمعی ماری‌جوآنا می‌کشیدند؛ کارزاری موثر برای قانونی کردن این دسته مواد به دست آمده از گیاه کانابیس (گراس و حشیش).

وبسایت ونکوور۴۲۰ که در حقیقت به اخبار مرتبط با تجمع بیستم آوریل اختصاص دارد (۴۲۰ اشاره دارد به بیستم ماه چهارم سال)، سال‌هاست به این رویداد و حواشی آن که حالا شهرتی جهانی هم پیدا کرده، می‌پردازد.

طرفداران آزادسازی ماری‌جوآنا معتقدند این ماده نه تنها مضراتی بیشتر از سیگار و الکل ندارد، بلکه تحقیقات متعدد فواید آن برای برخی بیماری‌ها نظیر صرع یا ام.اس. را هم تایید کرده است.

همزمان آنها می‌گویند آزادسازی این ماده و در کل جرم‌زدایی از مصرف مواد می‌تواند علاوه بر کنترل بهداشتی آن از میزان جرایم مربوط به مواد بکاهد. جرایمی که بیش از نیمی از زندان‌های کشورهای مبارزه کننده با مواد را پر کرده است و در سرزمین‌هایی چون مکزیک یا کلمبیا جان دهها هزار نفر را در خلال جنگ‌های میان باندهای قاچاق مواد گرفته است.

ماری‌جوآنا پرمصرف‌ترین ماده غیرقانونی در جهان است. مطابق آمارهای سازمان ملل متحد از میان ۲۲۰ میلیون سوء مصرف‌کننده مواد در جهان، بیش از ۱۶۰ میلیون نفر ماری‌جوآنا مصرف می‌کنند. این آمار خود بیانگر بزرگی اقتصاد زیرزمینی ماری‌جوآنا است.

شخصا شاهد بودم که در سال‌های آغازین بحران جهانی اقتصاد (۲۰۰۹-۲۰۰۸) ونکوور که همیشه یکی از مراکز مهم تولید خانگی و مقصد قاچاق ماری‌جوآنا بود، برای مدتی به پایتخت جنگ‌های قاچاقچیان مواد در آمریکای شمالی بدل شد و روز و شبی نبود که در گوشه و کنار این شهر زیبای ساحلی، صدای تیراندازی شنیده نشود.

همزمان در اخبار، هر روز پلیس ونکوور از کشف خانه‌هایی که به مزارع آپارتمانی تولید ماری جوآنا تبدیل شده بود خبر می‌داد و تعدد این مزارع زیرزمینی نگرانی کسانی شده بود که می‌خواستند خانه خود را به جوانان اجاره دهند.

اما امروز در برابر پارلمان کانادا در شهر اتاوا، بسیاری از طرفداران ماری‌جوآنا آزادانه 'سیگاری‌های' خود را آتش زدند و به هم امید دادند که شاید بیستم آوریل سال آینده جشن خود را در فضایی کاملا قانونی برگزار کنند.

با این حال، امیدواری اصلی برای آنها نه بر پارلمان اتاوا که بر کرانه جنوب غربی سواحل آمریکا متمرکز است. شاید با اطمینان بتوان گفت، مهمترین گام در راه قانونی‌سازی ماری جوآنا و به طور عموم مواد در جهان، امسال (۲۰۱۶) در کالیفرنیا روی می‌دهد. ایالتی با حدود ۴۰ میلیون نفر جمعیت و قطب کشاورزی و اقتصاد آمریکا که به زودی یک همه‌پرسی تاریخی برای آزادسازی تولید و مصرف ماری‌جوآنا برگزار خواهد کرد.

در صورت "آری" بودن این همه‌پرسی، نه تنها بقیه ایالات آمریکا که مکزیک و کانادا و در نگاهی وسیع‌تر کل جهان فصل جدیدی از رویارویی با مواد و اعتیاد را تجربه خواهد کرد.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

حق نشر عکس AFP

در آمریکا چهار ایالت به انضمام واشنگتن دی.سی (پایتخت) با اجرای همه پرسی، تولید و مصرف ماری‌جوآنا را قانونی کرده‌اند.

همزمان بسیاری از سران کشورهای آمریکای لاتین در چند سال گذشته بارها از آمریکا خواسته‌اند که در روند قانونی کردن مواد با آنها هم‌صدا شود.

روز گذشته (سه‌شنبه ۱۹ آوریل) در جریان نشست سازمان ملل برای سیاست‌گذاری درباره مواد مخدر در نیویورک، انریکه پینا نیتو، رئیس‌جمهوری مکزیک، یک بار دیگر درباره مجازات سخت‌گیرانه هشدار داد و گفت چنین مجازات شدادی، "چرخه باطلی از به‌حاشیه‌راندن شهروندان و جرم و جنایت ایجاد می‌کند."

این نشست که بسیاری از حامیان قانونی‌سازی مواد به نتایج آن دل بسته‌اند، اگر چه با مشکلات بسیاری برای به وجود آوردن یک اجماع جهانی برای تغییر سیاست‌های مبارزه با مواد روبروست اما به نظر بسیاری از تحلیل‌گران همین که سران کشورها در آن به صراحت از 'یقین' خود درباره ناکارآمدی روش‌های فعلی کنترل مواد سخن گفته‌اند، تضمینی است برای آغاز تغییراتی که به سوی جرم‌زدایی از مواد سوق پیدا خواهد داد.

مطالب مرتبط