ملکه بریتانیا ۹۰ ساله شد

حق نشر عکس Getty
Image caption برنامه ملکه در روز تولدش شامل دیدار با گروهی از مردم بود

روز ۲۱ آوریل مصادف نودمین سالروز تولد الیزابت دوم، ملکه بریتانیاست و به همین مناسبت، شماری از مقامات این کشور، از جمله چارلز، ولیعهد، و دیوید کامرون، نخست وزیر، در سخنانی خدمات او به کشورش را ستوده‌اند.

دوره سلطنت الیزابت دوم از فوریه سال ۱۹۵۲، بیش از شصت و چهار سال پیش، آغاز شد و به این ترتیب، او رکوردار بیشترین طول عمر و دوره سلطنت در میان فرمانروایان انگلستان طی حدود یکهزار سال گذشته است.

شاهدخت الیزابت در سال ۱۹۲۶ در لندن متولد شد. پدرش که عنوان دوک یورک را داشت، دومین پسر جورج پنجم، پادشاه وقت بریتانیا بود و در نتیجه، انتظار نمی‌رفت او و فرزندانش به سلطنت برسند. با درگذشت جورج پنجم، ولیعهد او با عنوان ادوارد هشتم به سلطنت رسید اما تنها چند ماه بعد، به دلیل اینکه دولت با ازدواج او با یک زن مطلقه آمریکایی مخالف بود، از مقام خود استعفا داد.

با استعفای ادوارد هشتم، پدر الیزابت با عنوان جورج ششم در سال ۱۹۳۷ پادشاه بریتانیا شد و تا سال ۱۹۵۲ سلطنت کرد. از آنجا که جورج ششم فرزند پسر نداشت، با درگذشت او دختر بزرگش الیزابت جانشین او شد. تا همین اواخر، سلطنت بریتانیا تنها در شرایطی به دختران می‌رسید که پادشاه وقت فرزند پسر نداشت.

پرنسس الیزابت در سال ۱۹۴۷ با یکی از خویشاوندان دور خود به نام شاهزاده فیلیپ ازدواج کرد. این زوج دارای سه فرزند پسر و یک فرزند دختر هستند. همسر ملکه بریتانیا ۹۴ سال دارد.

حق نشر عکس Getty
Image caption الیزابت دوم و سه نسل بعدی از وارثان سلطنت بریتانیا

چارلز، شاهزاه ویلز، پسر بزرگ الیزابت دوم و ولیعهد و جانشین قانونی اوست و پس از او، به ترتیب، پسر بزرگ چارلز، ویلیام دوک کمبریج، و جورج، فرزند ویلیام، وارث تاج و تخت پادشاهی بریتانیا هستند.

علاوه بر ریاست کشور پادشاهی متحده (بریتانیا و ایرلند شمالی)، الیزابت دوم ملکه پانزده کشور و سرزمین دیگر نیز هست و در طول سلطنت خود، برای چند سال رئیس شانزده کشور دیگر هم بوده است که بعدا نظام حکومتی خود را تغییر دادند.

ملکه بریتانیا همچنین ریاست عالی جامعه کشورهای مشترک المنافع متشکل از پنجاه و سه کشور را برعهده دارد که اکثر آنها زمانی مستعمره بریتانیا بوده‌اند.

به مناسبت نودمین سالروز تولد الیزابت دوم، مراسمی رسمی پیش بینی نشده و او به برنامه کاری عادی خود ادامه داده که از جمله شامل دیدار او و همسرش با گروهی از مردم بوده است.

اگرچه ملکه بریتانیا روز ۲۱ آوریل متولد شده، اما به طور سنتی، مراسم رسمی بزرگداشت تولد پادشاهان بریتانیا در ماه ژوئن و معمولا در یکی از روزهای شنبه این ماه برگزار می‌شود و با تشریفات نظامی همراه است.

حق نشر عکس PA
Image caption الیزابت و پدر و مادرش، دوک و دوشس یورک
حق نشر عکس g
Image caption الیزابت (راست) و تنها خواهرش، مارگارت
حق نشر عکس PA
Image caption تاجگذاری الیزابت دوم
حق نشر عکس Getty
Image caption دیدار الیزابت دوم و مردم - ۲۱ آوریل
حق نشر عکس AFP
Image caption الیزابت دوم و همسرش، فیلیپ