بحران سوریه؛ بزرگترین محموله کمک‌رسانی به شهر رستن رسید

حق نشر عکس SARC homs
Image caption ۶۵ دستگاه کامیون حاوی مواد غذایی و دارو به شهر رستن رسید

بزرگترین محموله کمک‌های انساندوستانه به سوریه وارد شهر رستن در مرکز سوریه شده است. این شهر در تصرف شورشیان و واقع در استان حمص است.

۶۵ دستگاه کامیون حاوی مواد غذایی و دارو با هدف کمک‌رسانی به حدود ۱۲۰ هزار نفر از غیر نظامیان در داخل و اطراف این شهر که تحت تصرف شورشیان است، فرستاده شده است.

این بزرگترین کاروان مشترک کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و حلال احمر سوریه است که تاکنون و در چارچوب طرح "ترک مخاصمه" برای امداد رسانی به سوریه فرستاده شده است.

همچنین از ۲۰۱۲ این اولین کاروان امداد رسانی است که به حمص رسیده است.

مهمترین هدف طرح متزلزل "ترک مخاصمه" که با میانجیگری آمریکا و روسیه از دو ماه پیش اجرا شد، این بود که امکان ارسال کمک‌های انساندوستانه به سراسر سوریه فراهم شود.

روز گذشته، چهارشنبه ۲۰ آوریل، امدادگران، تحت نظارت حلال احمر و سازمان ملل متحد صدها نفر از بیماران و مجروحان را از چهار شهر تحت تصرف شورشیان خارج کردند.

این در حالی است که درگیری‌های شدید میان نیروهای دولتی و شورشیان در شمال غربی سوریه نه تنها آتش‌بس نیمه کاره بلکه عملیات کمک‌رسانی را نیز در معرض خطر قرار داده است.

روز سه‌شنبه ائتلاف اصلی مخالفان دولت سوریه که در مذاکرات صلح میان دولت و مخالفان در ژنو حضور دارد اعلام کرد که حضور خود در این مذاکرات را به حالت تعلیق درآورده است.

رئیس این گروه اعلام کرد که در اعتراض به "نقض طرح ترک مخاصمه از سوی دولت"مذاکرات را ترک می‌کند.

در همین حال دولت نیز شورشیان را به نقض طرح ترک مخاصمه متهم کرده است.