اف‌بی‌آی برای شکستن قفل آیفون 'یک میلیون دلار' پرداخته است

حق نشر عکس Getty

جیمز کومی، رئیس پلیس فدرال آمریکا (اف.بی.آی) گفته برای باز کردن قفل آیفون یکی از عاملان کشتار سن‌برناردینو یک میلیون دلار هزینه شده است.

آقای کومی که روز پنجشنبه (۲۱ آوریل - دوم اردیبهشت) در لندن حضور داشت، در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر جمع‌کل پرداختی اف.بی.آی به شرکت ناشناسی که قفل آیفون یکی از دو عامل کشتار سن‌برناردینو را باز کرده، گفت: "این مبلغ چیزی معادل حقوق هفت سال و چهار ماه بنده است... اما این هزینه ارزشش را داشت."

رئیس اف.بی.آی که با این نشانی به خبرنگاران از حدود مبلغ واقعی پرداختی خبر داد (حدود یک میلیون دلار) از جزئیات به دست آمده از این تلفن همراه چیزی نگفت.

شرکت اپل، سازنده آیفون، از همکاری با اف.بی.آی برای دسترسی به اطلاعات این گوشی آیفون، پرهیز کرده و آن را مغایر حق حفظ حریم شخصی افراد ارزیابی کرده بود.

خودداری اپل در حالی صورت گرفت که وزارت دادگستری آمریکا به اپل دستور داده بود به شکستن قفل تلفن رضوان فاروق، که با همسرش مسئول حمله مرگبار کالیفرنیا بودند، کمک کند.

اما اپل از عمل به آن درخواست سرباز زد چرا که گفت این کار "بدعتی خطرناک" خواهد بود.

سید رضوان فاروق و همسرش تشفین مالک در ماه دسامبر گذشته ابتدا ۱۴ نفر را در مراسم جشن کریسمس یک مرکز نگهداری از معلولان کشتند و بعد خود به ضرب گلوله پلیس کشته شدند.

سایر غول‌های فناوری از جمله گوگل، مایکروسافت، و فیسبوک از مقاومت اپل در برابر خواسته اف.بی.آی و دستور دادگاه حمایت کرده‌اند.

به عقیده کارشناسان، اف.بی.آی با طرح علنی درخواست خود از اپل برای باز کردن قفل آیفون سید فاروق، به دنبال ایجاد رویه‌ای بود که به این نهاد امنیتی و انتظامی اختیار دهد در عملیات‌های خود به اطلاعات شخصی افراد دسترسی پیدا کند.

اقدامی که در پی افشاء‌سازی‌های ادوارد اسنودن و وبسایت ویکی‌لیکس، کاخ‌سفید و نهادهای اطلاعاتی آمریکا را وادار به توقف شنود و ضبط فله‌ای مکالمات و اطلاعات شهروندان کرد.

مطالب مرتبط