رهبران جهان پیمان اقلیمی پاریس را امضا می‌کنند

حق نشر عکس AP
Image caption جان کری، وزیر خارجه آمریکا پیمان پاریس را در حالی امضا کرد که نوه‌اش همراه او بود

نمایندگان نزدیک به ۱۷۰ کشور جهان در مراسمی در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک "پیمان پاریس" را با هدف کنترل و کاهش میزان تغییرات اقلیمی امضا می‌کنند.

این اولین پیمان سازمان ملل متحد است که در اولین روز این تعداد از سران کشورها برای امضای آن اقدام می‌کنند.

سازمان ملل امیدوار است که حضور کم سابقه نمایندگان در روز نخست امضای این سند، تصویب آن در پارلمان‌های این کشورها را سرعت ببخشد و راه برای اجرایی شدن آن نسبت به زمانی که پیش‌بینی می‌شد، زودتر باز شود.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران و جان کری وزیر خارجه آمریکا هم این پیمان را امضا کرده‌اند.

حق نشر عکس AP

+ روی خط پاریس: ۱۰ ویژگی یک پیمان اقلیمی خوب

برای اجرایی شدن این معاهده لازم است حداقل ۵۵ کشوری که مسئول ۵۵ درصد انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان هستند این توافق را امضا کنند.

مهمتر از همه این است که ایالات متحده آمریکا و چین، دو کشوری که بیشتر از همه کشورهای دیگر آلاینده تولید می‌کنند، گفته‌اند توافق اقلیمی پاریس را امسال تصویب می‌کنند.

اما امضای این دو کشور به تنهایی برای اجرایی شدن پیمان پاریس کافی نخواهد بود. برای این امر لازم است که هر کشوری از طریق فرایندی قانونی آن را تصویب کند. این فرایند در برخی کشورها خیلی ساده و در برخی دیگر پیچیده است.

بر اساس این توافق هر کشوری اهداف خود برای کاهش تولید دی اکسید کربن و سایر گازهای گلخانه‌ای را تعیین می‌کند.

این اهداف به طور قانونی الزام آور نیستند. کشورهایی که این پیمان را روز جمعه امضا نکنند یک سال وقت خواهند داشت تا این کار را انجام دهند.

حق نشر عکس Reuters

در کنفرانس پاریس روز شنبه ۱۲ دسامبر ۲۰۱۵ بیش از ۱۹۰ کشور جهان بر سر کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای و پایین آوردن میزان استفاده از سوخت‌های فسیلی توافق کردند.

این نخستین توافق جهانی بر سر کاهش تولید گازهای کربنی است.

با وجود عدم حضور باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در این مراسم، انتظار می‌رود حدود ۶۰ رهبر جهان در آن شرکت کنند، فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه و جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا از جمله این رهبران هستند.

هدف توافق پاریس این است که در ۱۵ سال آینده از افزایش بیش از دو درجه سانتی‌گراد دمای زمین، پیشگیری شود. این در حالی است که حتی اگر همه کشورها به توافق برسند و به تعهدات خود عمل کنند، هنوز هم دمای زمین دست‌کم ۲.۷ درجه سانتی گراد افزایش پیدا خواهد کرد.

حق نشر عکس Getty
Image caption لئوناردو دی کاپریو، بازیگر هالیوود و از فعالان مدنی در کنار یکی از فعالان تشکل‌های غیردولتی چاد در مقر سازمان ملل

اما برخی از فعالان محیط زیست همایش نیویورک را "انحراف توجه" از مسئله خوانده و آن را رد کرده‌اند.

ایران به عنوان دهمین کشور تولید کننده گازهای گلخانه‌ای جهان قول داده که از میزان تولید گازهای گلخانه‌ای کم کند.

ابران ابراز آمادگی کرده است که اگر تحریم‌ها به طور کامل برداشته شود ۱۲ درصد از میزان تولید گازهای گلخانه‌ای را کم کند. ایران از قربانیان تغییرات اقلیمی است.

توفان شن و گرد و غبار، گرم شدن میانگین هوا، سیل و از سوی دیگر خشکسالی، کاهش میزان ذخیره آب، خشک شدن دریاچه ها و همچنین طغیان رودخانه‌ها از جمله تبعات تغییرات اقلیمی در ایران بوده است.

افغانستان با اینکه سهم بسیار کمی در تولید گازهای گلخانه‌ای دارد اما از جمله کشورهایی است که بیشترین آسیب‌پذیری را در مقابل تغییرات اقلیمی دارند.

حق نشر عکس PA
Image caption توافق پاریس هدف دارد در ۱۵ سال آینده از افزایش بیش از دو درجه سانتی‌گراد دمای زمین، پیشگیری شود اما برخی فعالان محیط زیست این هدف را غیرواقعی خوانده اند

افزایش دما موجب کاهش بارندگی خواهد شدکه این مساله تاثیرات مخربی بر چرخه آب، تولیدات کشاورزی و دسترسی به منابع آب خواهد گذاشت.

مطالب مرتبط