اوباما: بریتانیا با ماندن در اتحادیه اروپا قدرت بیشتری خواهد داشت

حق نشر عکس Reuters

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در سفر به لندن از بریتانیا خواست که در اتحادیه اروپا بماند.

آقای اوباما گفت: "آمریکا می‌خواهد بریتانیایی مقتدر متحدش باشد، و بهترین وضعیت بریتانیا در حالی خواهد بود که در هدایت اتحادیه اروپایی قدرتمند مشارکت کند."

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا هم که میزبان آقای اوباما در سفر سه روزه‌اش است، با تاکید بر اهمیت اتحاد استراتژیک بریتانیا و آمریکا گفت هیچ گاه احساس نکرده که عضویت در اتحادیه اروپا باعث تضعیف روابط آمریکا و بریتانیا می‌شود، بلکه برعکس آن را عامل تقویت روابط دوجانبه یافته است.

دو ماه دیگر در بریتانیا یک همه‌پرسی برای ماندن در اتحادیه اروپا یا بیرون آمدن از این اتحادیه برگزار می‌شود. برخی از بریتانیایی‌ها معتقدند که عضویت در اتحادیه اروپا به کمرنگ شدن قدرت نهادهای ملی این کشور منجر شده است، اما هم نخست وزیر محافظه‌کار بریتانیا و هم جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، خواهان تداوم عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا هستند.

باراک اوباما گفت اتحادیه اروپا قدرت بریتانیا را تضعیف نمی‌کند، بلکه اهرمی برای تقویت قدرت بریتانیا است و بازار واحد اروپایی منافع فوق العاده‌ای برای بریتانیا دارد.

او به سابقه تاریخی روابط نزدیک بریتانیا و آمریکا اشاره کرد و با بیان اینکه هیچ کشوری به تنهایی نمی‌توانست در جنگ جهانی دوم پیروز شود، گفت آمریکا خواهان قدرتمند شدن بریتانیا، به عنوان یک متحد نزدیک است.

بوریس جانسون، شهردار لندن که از چهره‌های مطرح حامی ترک اتحادیه اروپا است، دیدگاه‌های باراک اوباما را "ریاکارانه" خوانده است.

آقای اوباما در جریان سفرش به بریتانیا دیداری خصوصی با ملکه بریتانیا داشته است.

مطالب مرتبط