انتقاد از کوتاه کردن مدت ویزای ۳۰ هزار دانشجو در بریتانیا

حق نشر عکس PA

آماری که بی‌بی‌سی به دست آورده است نشان می‌دهد که وزارت کشور بریتانیا در سه سال گذشته سالانه مدت ویزای بیش از ۳۰ هزار دانشجوی خارجی غیراروپایی را کاهش داده است.

همچنین در سه سال گذشته مجوز ۴۱۰ موسسه آموزشی برای اینکه ضامن ویزای دانشجویان خارجی بشوند لغو شده است. مجوز ضمانت ویزای تعداد محدودی دانشگاه هم برای مدت کوتاهی معلق شده بوده است.

وزارت کشور بریتانیا می‌گوید این اقدامات برای جلوگیری از سوءاستفاده از ویزای تحصیلی برای مهاجرت به این کشور است.

اما اتحادیه ملی دانشجویان می‌گوید وزارت کشور برای آنکه به اهداف تعیین شده‌اش در کنترل مهاجرت برسد دانشجویان خارجی را قربانی می‌کند.

وزارت کشور بریتانیا در محاسبه میزان مهاجرت به این کشور تعداد دانشجویان خارجی که به بریتانیا می‌آیند و آنهایی را که پس از پایان تحصیلشان از این کشور می‌روند در نظر می‌گیرد. برخی سیاستمداران بریتانیایی نگران هستند که این رویه به دانشگاه‌های بریتانیا ضربه بزند.

یک سخنگوی وزارت کشور به بی‌بی‌سی گفت مجوز ویزای موسسه‌هایی لغو شده که استاندارد پایینی داشتند و به شهرت نظام آموزشی بریتانیا ضربه می‌زدند.

او گفت اصلاح قوانین ویزای دانشجویی به منظور جلوگیری از سوءاستفاده ادامه خواهد داشت.

اما دومینیک اسکات، مدیر شورای امور دانشجویان خارجی بریتانیا می‌گوید اگر آمار مربوط به کاهش زمان ویزای دانشجویان درست باشد، قوانین درباره آنها حتی از چیزی که تصور می‌شد هم سختگیرانه‌تر اجرا می‌شود.

او گفت: "بسیاری نگرانند که این سختگیری برای رسیدن به یک هدف تعیین شده در میزان کل مهاجرت باشد، نه مقابله با سوءاستفاده واقعی از ویزای دانشجویی."