روزنامه‌نگار هلندی منتقد اردوغان آزاد شد

حق نشر عکس METRO
Image caption ابرو عمر در مقاله ای آقای اردوغان را " دیکتاتور" خوانده است

براساس گزارش های دریافتی روزنامه نگار سرشناس هلندی ترک تباری که از سوی پلیس ترکیه به دلیل انتقاد از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور دستگیر شده بود، آزاد شده است.

ابرو عمر دیروز شنبه ۲۳ آوریل (۴ اردیبهشت) به دلیل گذاشتن پیام هایی در توییترش در انتقاد از آقای اردوغان در کوش آداسی در غرب ترکیه بازداشت شد.

پیشتر وزرات امور خارجه هلند بازداشت این روزنامه نگار را تایید کرد.

هفته گذشته خانم عمر مقاله ای را منتشر کرد که در آن از سفارت ترکیه در هلند به این دلیل که از تمامی شهروندان ترک ساکن این کشور خواسته بود تا هر گونه توهینی علیه آقای اردوغان را گزارش کنند، انتقاد کرده بود. خانم عمر در این مقاله آقای اردوغان را "دیکتاتور" خوانده بود.

حدود ۴۰۰ هزار ترک‌تبار در هلند زندگی می‌کنند.

این اقدام ترکیه با انتقاد شدید نمایندگان پارلمان هلند روبرو شد. آنها همچنین خواستار احضار سفیر ترکیه در این کشور شدند.

دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا روز گذشته در جریان دیدارش از ترکیه گفت که تصمیم گیری سیاستمداران درباره تعیین مرز بین انتقاد و افترا باعث خدشه دار شدن آزادی رسانه ها می شود.

حق نشر عکس epa
Image caption رئیس جمهور ترکیه رسما از یان بومرمان، طنزپرداری آلمانی که در یک برنامه تلویزیونی او را به استهزا گرفته بود، شکایت کرد

اخیرا مسئله انتقاد از رئیس جمهور ترکیه در پی شکایت رسمی آقای اردوغان از یان بومرمان، طنزپرداری آلمانی که در یک برنامه تلویزیونی او را به استهزا گرفته بود، با واکنش های گسترده ای روبرو شده است.

از دو هفته پیش بحث های گسترده ای در رسانه ها درباره محاکمه احتمالی این کمدین و طنزپرداز تلویزیونی مطرح شده است.

با وجود این که در ترکیه، بیش از ۲۰۰۰ پرونده قضایی مرتبط با "اهانت به رئیس‌جمهوری" تشکیل شده، اما موضوع رسیدگی به پرونده این کمدین آلمانی با موجی از انتقادها در اروپا روبرو شده و پرسش‌هایی را در برابر سنجش عیار دموکراسی در کشورهایی چون آلمان و هلند طرح کرده و همزمان بحث "خودگامگی و سرکوب‌گری" دولت رجب طیب اردوغان را در کانون توجه‌ها قرار داده است.