رئیس شورای اروپا: توافق ترکیه و اتحادیه اروپا در مورد پناهجویان نتیجه‌بخش است

حق نشر عکس AFP
Image caption دونالد تاسک به همراه آنگلا مرکل روز گذشته از یکی از اردوگاههای پناهجویان در مرز ترکیه دیدار کرد

دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا، از نتیجه‌بخش بودن توافق ماه گذشته اتحادیه اروپا و ترکیه که با هدف جلوگیری از ورود پناهجویان بیشتر به کشورهای اروپایی صورت گرفت، خبر داده است.

آقای تاسک که به همراه آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز گذشته شنبه ۲۳ آوریل (۴ اردیبهشت) از یکی از اردوگاههای پناهجویان درمرز ترکیه دیدار کرد گفت: "ما شاهد کاهش شدید موج پناهجویان غیرقانونی هستیم."

آژانس پناهندگان سازمان ملل و گروههای حقوق بشری ضمن ابراز نگرانی در مورد وضعیت پناهجویان به شدت اجرای این توافق را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

براساس توافق اتحادیه اروپا و ترکیه، پناهجویانی که خود را به یونان می‌رسانند در صورتی که تقاضای پناهندگی آنها رد شود به ترکیه بازگردانده می‌شوند.

در مقابل هر پناهجویی که از یونان به ترکیه بازگردانده می‌شود، یک پناهجوی سوری ساکن اردوگاه‌های ترکیه به کشورهای اروپایی فرستاده می‌شود. البته براساس این توافق اولویت به پناهجویانی داده می‌شود که سعی نکرده‌اند به طور غیرقانونی وارد خاک کشورهای اروپایی شوند.

رئیس شورای اروپا درجریان دیدارش از ترکیه ضمن تقدیر از این کشور، ترکیه را "بهترین نمونه در مورد نحوه رفتا ربا پناهجویان" توصیف کرد.

حق نشر عکس AP
Image caption دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا (سمت چپ) در دیدارش از ترکیه با احمد داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه دیدار کرد

احمد داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه بار دیگر از اتحادیه اروپا خواسته است تا بعنوان بخشی از این توافق سفر بدون ویزا شهروندان ترکیه را به کشورهای عضو این اتحادیه به مورد اجرا بگذارند.

به گفته سازمان بین المللی مهاجرت از اول سال ۲۰۱۶ تا ۲۰ آوریل ۱۵۴ هزار و ۲۲۷ نفر وارد یونان شده‌اند.

۳۷۶ نفر در مسیر ترکیه- یونان جان خود را از دست داده‌اند.

۳۷ درصد افرادی که در سال جاری وارد یونان شده اند، کودک هستند.

شمار افرادی که در سال ۲۰۱۵ میلادی وارد یونان شده اند ۸۵۳ هزار و ۶۵۰ نفر برآورد شده بود.

دولت ترکیه گفته است که این کشور پیش از این میزبان ۲ میلیون و هفتصد هزار پناهجو بوده که این میزان بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار برای این کشور هزینه داشته است.