سردبیر مجله دگرباشان جنسی در بنگلادش کشته شد

Image caption جلهاز منان، نفر سمت چپ، پیشتر در سازمان توسعه بین‌المللی آمریکا کار می‌کرد

پلیس می گوید جلهاز منان، سردبیر ارشد اولین مجله دگرباشان جنسی بنگلادش به ضرب قمه در داکا پایتخت این کشور کشته شده است.

در جریان حمله مهاجمان به آپارتمان این سردبیر، یک نفر دیگر نیز کشته و فرد دیگری مجروح شده است.

دوستان آقای منان گفته اند که او سردبیر مجله دگرباشان جنسی به نام "روپبان" بوده و قبلا در سازمان توسعه بین المللی آمریکا (USAID) کار می کرده است.

از فوریه سال گذشته افرادی که گمان می رود شبه نظامیان اسلامگرا باشند چند تن از نویسندگان و اعضای گروه های اقلیت مذهبی، سکولار یا خداناباوران را کشته اند.

این حادثه دو روز پس از کشته شدن یک استاد دانشگاه با ضربات قمه در بنگلادش اتفاق می افتد.

احتمال داده شده که او توسط پیکارجویان اسلامگرا کشته شده باشد.

صابر مصطفی، سردبیر بخش بنگالی بی بی سی گفت که کارمندان مجله "روپبان" مواظب حفظ هویت خود بوده اند، اما تا به حال فکر نمی کردند که زندگیشان در خطر است.

او می گوید که افراط گرایان در بنگلادش احساس می کنند که از مجازات به خاطر قتل افراد مصون هستند.

حق نشر عکس AFP
Image caption رسول کریم صدیق، استاد انگلیسی دانشگاه زمانی که منتظر اتوبوس بود تا به محل کارش برود مورد حمله قرار گرفت و کشته شد

در همین حال یک وبلاگ نویس شناخته شده در بنگلادش گفته که روز یکشنبه به مرگ تهدید شده است.

عمران سرکار که از رهبران تظاهرات بزرگ فعالان سکولار علیه اسلام گرایان در سال ۲۰۱۳ بود گفته است که در یک تماس تلفنی به او هشدار داده اند که "خیلی زود" کشته خواهد شد.

اوایل ماه جاری یک دانشجوی حقوق بنگلادشی که از طریق اینترنت عقاید سکولار خود را بیان می کرد، هدف حمله با چاقو و گلوله قرار گرفت و جان داد.

سال گذشته نیز چهار وبلاگ نویس معروف با قمه به قتل رسیدند.

نام این چهار وبلاگ نویس در فهرست ۸۴ نفره ای موسوم به "وبلاگ نویسان بی دین" بود که توسط گروه های اسلامگرا در سال ۲۰۱۳ تهیه شده بود و به طور گسترده در میان مردم پخش شد.

بنگلادش تاکنون شاهد حملاتی به اعضای اقلیت های مذهبی نظیر شیعیان، صوفی ها، مسلمانان فرقه احمدیه، مسیحیان و هندوها هم بوده است.

بنگلادش که اکثریت جمعیت آن مسلمان هستند دولتی رسما سکولار دارد، اما منتقدان می گویند که دولت نتوانسته است از وقوع چنین حملاتی جلوگیری کند.

مطالب مرتبط