نیروهای وفادار به دولت یمن شهر مکلا را از کنترل القاعده خارج کردند

حق نشر عکس Reuters

نیروهای طرفدار دولت یمن به همراه نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان در عملیاتی مشترک شهر مکلا در جنوب این کشور را از کنترل نیروهای القاعده خارج کردند.

این شهر از یک سال پیش در تصرف القاعده بود.

خبرگزاری رسمی عربستان گزارش داد که ارتش یمن به همراه نیروهای ویژه عربستان و امارات امروز دوشنبه ۲۵ آوریل (۶ اردیبهشت) عملیاتی مشترک را علیه پیکارجویان القاعده شاخه شبه جزیره عربستان آغاز کردند.

بر اساس این گزارش، هدف از این عملیات به کنترل در آوردن شهرها و روستاهایی اعلام شده که در اختیار پیکارجویان القاعده قرار دارد.

به گفته ائتلاف به رهبری عربستان در جریان این عملیات مشترک دست کم ۸۰۰ پیکارجوی القاعده کشته شدند.

مقامات محلی و ساکنان شهر مکلا گفته‌اند که در حدود ۲ هزار نیروی یمنی و اماراتی روز گذشته وارد این شهر شدند و به تدریج کنترل ترمینال‌های نفت، فرودگاه و سایر نقاط شهر را به دست گرفتند و پست‌های بازرسی را در این شهر مستقر کردند.

هدف اصلی نیروهای طرفدار عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور یمن و نیروهای ائتلاف در ۱۳ ماه گذشته مبارزه با شبه نظامیان شیعه حوثی و واحدهای نظامی وفادار به علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق این کشور بوده است.

از زمان آغاز جنگ داخلی در یمن، القاعده شاخه شبه جزیره عربستان کنترل مناطقی را در این کشور به دست گرفته و دولتی محلی در این منطقه تشکیل داده است.

به گفته سازمان ملل، تاکنون در جریان درگیری ها در یمن بیش از ۶۴۰۰ نفر کشته شدند که نیمی از آنها غیرنظامی بوده‌اند.

آمریکا القاعده شاخه عربستان سعودی را خطرناک ترین شاخه این گروه می‌داند که توسط اسامه بن‌ لادن ایجاد شد.

دست کم ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر هم در نتیجه این جنگ بی خانمان شده‌اند.