ترامپ و کلینتون برندگان بزرگ رأی‌گیری سه‌شنبه

حق نشر عکس Getty
Image caption پیروزی ترامپ در این پنج ایالت پیش بینی می شود

در پی رای گیری روز سه شنبه در پنج ایالت پنسیلوانیا، مری‌لند، دلوور، کنتیکت و رود آیلند در شمال شرقی آمریکا، پیش بینی رسانه های این کشور حاکیست که دونالد ترامپ در هر پنج ایالت پیروز می شود.

همزمان این شبکه ها پیش بینی کرده اند که هیلاری کلینتون داوطلب کسب نامزدی حزب دموکرات هم در پنسیلوانیا، کنتیکت، مری‌لند و دلوور برنده می شود. با این حال برنی سندرز، رقیب خانم کلینتون، در ایالت رودآیلند غالب آمده است.

دونالد ترامپ، که با این پیروزی ها جای خود را به عنوان پیشتاز محکم تر کرده است، با لحنی آرام‌تر از آنچه معمولا پس از پیروزی های انتخاباتی به کار می گیرد گفت:‌ "واقعا مایه افتخار است... این برای من بزرگترین شب انتخاباتی است."

او افزود "من خودم را نامزد حزب فرض می کنم" و از دو رقیب خود خواست از صحنه مبارزه کناره گیری کنند.

رقیبان آقای ترامپ چون امید چندانی به پیروزی در این ایالات نداشتند، توجه چندانی به این رقابت‌ها نکردند.

تد کروز و جان کی‌سیک گفته اند برای جلوگیری از پیروزی آقای ترامپ با هم همکاری می‌کنند. آنها قرار است در انتخاباتی که در ایندیانا، اورگون و نیومکزیکو برگزار می‌شود به هم کمک کنند. آقای ترامپ آنها را به خاطر این توافق سرزنش کرده و آن را نشانه ضعف و نومیدی آنها دانسته است.

آقای کی‌سیک قبول کرده که در ایندیانا که روز ۳ مه رای گیری می کند کمپین نکند، و سناتور تد کروز در نیومکزیکو و اورگن این محبت را جبران خواهد کرد.

با این حال ساعاتی پس از اعلام آن توافق فرماندار اوهایو آن را کمرنگ جلوه داد و گفت به هوادارانش در ایندیانا نمی گوید که به او رای ندهند.

حق نشر عکس AFP
Image caption هیلاری کلینتون امیدوار است در این شب گام مهمی به سوی کسب نامزدی بردارد

در رقابت جمهوریخواهان، رقیبان آقای ترامپ درصدد آن هستند تا او نتواند ۱۲۳۷ نماینده در مجمع انتخاباتی این حزب داشته باشد. این مجمع قرار است در ماه ژوئیه در کلیولند برگزار شود.

در صورتی که آقای ترامپ نتواند به این تعداد نماینده دست یابد، نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست‌جمهوری را مقام‌های حزب و فعالان آن انتخاب می‌کنند که ممکن است فرد دیگری غیر از آقای ترامپ باشد که در حال حاضر در میان نامزدهای این حزب پیشتاز است.

خانم کلینتون در نطقی پس از این نتایج به مسائلی مثل خشونت پلیس و نابرابری درآمدی اشاره کرد و گفت: "من به خوبی مردم آمریکا و بزرگی این ملت اعتقاد دارم."

او گفت "ما دست در دست هم این مشکلات را حل خواهیم کرد."

سناتور برنی سندرز، رقیب خانم کلینتون، روز سه شنبه سیستم گزینش نامزد در انتخابات را "دستکاری شده" توصیف کرد و از رای دهندگان مستقل حمایت کرد.

علیرغم بیشتر شدن شکاف میان سناتور سندرز و هیلاری کلینتون در روز سه شنبه، آقای سندرز در هانتینگتون ویرجینیا قول داد تا پایان به این مبارزات ادامه دهد و گفت که در انتخابات نوامبر از حمایت وسیع‌تری برخوردار خواهد بود.

او گفت:‌ "علت اینکه با اشتیاق اینجا جمع شده ایم این است که مشغول انجام کاری بسیار نامتعارف در سیاست امروز هستیم:‌ یعنی حقیقت را فاش می کنیم."

با این حال ناظران معتقدند حتی با پیروزی در رودآیلند آقای سندرز نمی‌تواند جلوی خانم کلینتون برای تصاحب نامزدی این حزب برای انتخابات را بگیرد.

حق نشر عکس Getty
Image caption کی‌سیک و کروز علیه ترامپ ائتلاف کرده اند، هرچند این توافق سست توصیف می شود
حق نشر عکس AP
Image caption برنی سندرز می گوید پس از اعلام نتایج مبارزات خود را مورد ارزیابی قرار خواهد داد

مطالب مرتبط