بیش از صد تن عاج در نشست نجات فیل‌ها سوزانده می‌شود

حق نشر عکس
Image caption کنیا عاج‌های ضبط شده را به آتش می‌کشد

با تشدید نگرانی‌ها از افزایش شکار غیرقانونی فیل‌ها و قاچاق عاج‌فیل‌ در آفریقا، رهبران کشورهای آفریقایی برای بحث و گفت و گو درباره حفاظت از فیل و جلوگیری از انقراض آن در اجلاسی در کنیا شرکت کرده‌اند.

اوهورو کنیاتا، رئیس جمهور کنیا میزبانی این اجلاس را بر عهده دارد و علاوه بر رهبران کشورهای آفریقایی، از دانشمندان، گروه‌های حفاظت از محیط زیست و صاحبان تجارت نیز دعوت شده است تا در این همایش شرکت کنند.

به گفته محققان شمار فیل‌ها در قرن اخیر ۹۰% کاهش داشته است و به همین دلیل نسل آن در معرض نابودی قرار دارد.

بعد از پایان همایش قرار است حدود ۱۰۵ تن از عاج‌هایی که از قاچاقچیان مصادره شده و در انبارهای کنیا نگهداری می شوند به آتش کشیده شوند. برآورد شده است که این عاج‌ها متعلق به ۶۷۰۰ فیل بوده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption در آفریقا سالانه حدود سی هزار فیل برای فروش عاجشان کشته می‌شوند

به آتش کشیدن عاج‌های ضبط شده امری متداول است اما این مقدار معادل ۵% از کل انبار عاج در جهان را تشکیل می‌دهد و بزرگترین حجمی است که تاکنون سوزانده اند.

حدود ۱.۳۵ تن شاخ کرگدن نیز همراه با عاج‌ها سوزانده می‌شوند.

برآورد شده است که ارزش فروش غیر قانونی این مقدار عاج به بیش از ۱۰۰ میلیون دلار و ارزش شاخ‌های کرگدن به حدود ۸۰ میلیون دلار می‌رسد.

کیتیلی امباتی، رئیس سازمان حیات وحش کنیا گفت: "به نظر ما عاج فیل به تنهایی هیچ ارزشی ندارد و ما با سوزاندن آن می‌خواهیم نشان دهیم که عاج تنها هنگامی ارزش دارد که از بدن فیل جدا نشده باشد."

حدود ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار فیل در آفریقا وجود دارد اما سالانه بیش از ۳۰ هزار فیل برای فروش غیر قانونی عاجشان کشته می‌شوند.