حملات هوایی تاکنون ۱۰۰۰ عضو داعش را کشته است

حق نشر عکس MoD
Image caption حضور جنگنده‌های بریتانیا در حملات هوایی ائتلاف ضد داعش طی سه ماه گذشته افزایش داشته است

آن طور که وزارت دفاع بریتانیا گزارش کرده در ۱۸ ماه گذشته نزدیک به ۱۰۰۰ نفر از شبه‌نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق و وسوریه و در جریان حملات هوایی نیروهای ائتلاف کشته شده‌اند.

وزارت دفاع بریتانیا، روز شنبه (۳۰ آوریل - یازدهم اردیبهشت) در پاسخ به درخواست رسمی فاش‌سازی آمار که بر اساس قانون "آزادی جریان اطلاعات" از این وزارتخانه طلب شده بود، اعلام کرد از زمان مشارکت نیروی هوایی بریتانیا در حملات هوایی در عراق (سپتامبر ۲۰۱۴) مجموعا ۹۷۴ نفر از اعضای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) کشته شده‌اند.

به گزارش وزارت دفاع بریتانیا، ۲۲ نفر دیگر هم در جریان حملات هوایی در سوریه کشته شده‌اند.

این آمار مربوط به فاصله زمانی میان سپتامبر ۲۰۱۴ تا پایان مارس ۲۰۱۶ است و آن طور که وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرده، منبع استخراج چنین رقمی گزارش‌های پس از هر حمله هوایی بوده است چرا که امکان مشاهده عینی و میدانی از محل بمباران‌ها ممکن نبوده است.

این آمار که برای نخستین بار در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته بنا بر درخواست رسمی شبکه خبری وایس (Vice) ممکن شده است.

بنا بر ادعای وزارت دفاع بریتانیا، در جریان این حملات هوایی "هیچ غیرنظامی" کشته نشده است.

آماری که با گزارش‌های حقوق بشری ناظر بر مسایل سوریه و عراق که برخی از آنها در بریتانیا مستقرند، اصلا سازگار نیست.

برای مثال، نهاد غیردولتی ایروارز (Airwars) که در بریتانیا مستقر است وبسایتی راه اندازی کرده که در هرلحظه تعداد حملات هوایی و آمار کشته شدگان غیرنظامی را به روز می‌کند.

آماری که امروز (شنبه) این وبسایت منتشر کرده بدین ترتیب است:

  • ۱۱۹۳۷ حمله هوایی از زمان آغاز این حملات که ۶۳۱ روز پیش (سپتامبر ۲۰۱۴) بوده است
  • از این تعداد حملات ۸۱۰۲ حمله در آسمان عراق و ۳۸۳۵ حمله بر فراز سوریه شکل گرفته است
  • طی این حملات هوایی ۴۱ هزار و ۶۹۷ بمب، راکت و موشک بر فراز مواضع داعش و مناطق تحت کنترل این گروه در عراق و سوریه رها شده است
  • به گزارش ایروارز دست کم ۱۱۷۲ غیرنظامی در جریان این حملات هوایی کشته شده‌اند

پارلمان بریتانیا مجوز ورود ارتش این کشور به ائتلاف ضد داعش در عراق را در سپتامبر سال ۲۰۱۴ صادر کرد و چهار ماه پیش (دسامبر ۲۰۱۵) این مجوز را به حملات هوایی در سوریه هم تعمیم داد.

در چند ماه گذشته، حضور جنگنده های توفان و تورنادو بریتانیایی در حملات هوایی بیشتر شده است و همزمان پهپادهای این کشور به بمباران تاسیسات نفتی و کارخانجات تحت کنترل داعش پرداخته‌اند و تلاش کرده‌اند مواضع آنها و تک تیراندازان داعش را هدف بگیرند.

بر همین اساس، وزارت دفاع بریتانیا گزارش کرده در سه ماه نخست سال جاری میلادی ۳۱۸ شبه‌نظامی داعش کشته شده‌اند که در مقایسه با ۹۲ کشته داعش در مدت زمان مشابه سال گذشته، افزایش چشمگیری نشان می‌دهد.