ونزوئلا برای مقابله با بحران انرژی ساعتها را جلو کشید

حق نشر عکس AFP

ساعتها در ونزوئلا از بامداد امروز یکشنبه (۱ می/۱۲ اردیبهشت) نیم ساعت به جلو کشیده شده‌اند.

هدف از این اقدام کمک به تلاشها برای حل بحران فراگیر ناشی از کمبود انرژی در آن کشور خوانده شده است.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور، دستور جلو کشیده شدن ساعتها را داده است.

پیشتر و با ادامه وخامت شرایط اقتصادی و کمبود شدید برق در کشور آقای مادورو، دستور داد تا به کارکنان بخش دولتی در هر هفته سه روز مرخصی اجباری داده شود. به این ترتیب، با احتساب تعطیلی آخر هفته، مدت کاری کارمندان به دو روز در هفته - یعنی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه - محدود شده است. دولت همچنین ساعات کار بخش دولتی را از هشت ساعت به شش ساعت تقلیل داده است.

همزمان قطع برنامه‌ریزی شده برق در کشور به اجرا گذاشته شده است.

دولت همچنین مدارس را در روز جمعه تعطیل کرده است و از مراکز خرید خواسته است تا نصف روز فعالیت داتشه باشند و خود مسئول تولید برق خود باشند.

رئیس جمهور ونزوئلا، خشکسالی شدید را عامل بحران در بخش انرژی کشور دانسته است.

به گفته او این خشکسالی باعث کاهش شدید آب در سدهای تولید برق شده است.

اما منتقدان آقای مادورو می‌گویند که سوء‌مدیریت عامل این بحران است.

ونزوئلا از کشورهای عمده نفت خیز است و در زمان رونق بازار نفت، دولت از درآمدهای کافی برخوردار بود اما با سقوط بهای نفت در بازارهای جهانی، این کشور با مشکلات عمده‌ای از جمله تورم لجام گسیخته، رکود اقتصادی و کمبود مواد اساسی مواجه شده است.

رئیس جمهوری ونزوئلا شرایط دشوار کنونی را به "جنگ اقتصادی" از سوی سرمایه داران و "دشمنان انقلاب" این کشور نسبت داده و از مردم خواسته است با وحدت و حمایت از دولت، در برابر این مشکلات مقاومت کنند.

مشکلات اقتصادی ونزوئلا باعث نارضایی مردم شده و در انتخابات پارلمانی که اواخر سال گذشته برگزار شد، احزاب مخالف دولت توانستند برای اولین بار طی سیزده سال گذشته، اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان را به دست آورند. از آن زمان تا کنون، کشمکش سیاسی بین رئیس جمهوری و پارلمان ادامه داشته و در حالیکه دولت می‌کوشد از اجرایی شدن برخی طرح‌های مصوب پارلمان جلوگیری به عمل آورد، مخالفان در صدد یافتن راه‌هایی برای برکناری آقای مادورو برآمده‌اند.