تعهد فرانسه برای ساخت زیردریایی‌های جدید استرالیا

حق نشر عکس DCNS Australia

مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه اعلام کرد که خود شخصا بر شراکت کشورش با استرالیا برای ساخت زیردریایی‌های جدید نظارت خواهد کرد.

شرکت فرانسوی دی‌سی‌ان‌اس در رقابت با آلمان و ژاپن برنده مناقصه ساخت ۱۲ زیردریایی جدید ناوگان دریایی استرالیا شده است.

واگذاری این قرارداد ۳۹ میلیارد دلاری به این شرکت فرانسوی به شدت مورد توجه رسانه‌های استرالیا قرار گرفت و تعجب کارشناسان نظامی را برانگیخت.

مانوئل والس که در استرالیا به سر می‌برد امروز دوشنبه ۵ مه با مالکوم ترنبول، همتای استرالیایی خود در یک کنفرانس خبری در کانبرا، پایتخت شرکت کرد.

آقای والس در مورد این قرارداد گفت: "با ایجاد شغل در استرالیا و با انتقال فناوری و اطلاعات، تمام تعهد خود را به کار می‌گیریم."

او در ادامه گفت: "این یک همکاری اقتصادی و صنعتی است. همچنین یک همکاری است که ما را برای زمانی طولانی در مسائل دیگر مانند مسائل امنیتی و دفاعی به هم متعهد می‌کند".

شرکت فرانسوی دی‌سی‌ان‌اس مناقصه ساخت ۱۲ زیردریایی تهاجمی را در رقابت با شرکت تیسن‌کروپ آلمان و یک کنسرسیوم ژاپنی به رهبری شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی برد.

مسئولان این شرکت می‌گویند که این زیردریایی‌های ۴۵۰۰ تنی پیچیده ترین زیردریایی‌هایی خواهند بود که در جهان ساخته شده‌ است.

این شرکت می گوید که جزئیات طرح این زیردریایی ها محرمانه است، اما گفته می شود که طول آن ۹۰ متر است و شبیه زیردریایی هسته‌ای از نوع 'باراکودا' است که ۴۷۰۰ تن وزن دارد.

مالکوم ترنبول، نخست وزیر استرالیا این قرارداد را "بزرگترین قرارداد دفاعی استرالیا" توصیف کرد که "به ایجاد ۲۸۰۰ شغل" کمک می‌کند.

مقامات دفاعی ژاپن از تصمیم استرالیا مبنی بر واگذاری قرارداد به فرانسه ابزار تاسف کردند.

ژنرال ناکاتانی، وزیر دفاع ژاپن گفت: "می‌خواهیم از استرالیا بپرسیم چرا طرح ما را انتخاب نکردند."

گفته می‌شود که شکست ژاپن در مناقصه مذکور ممکن است در روابط این کشور با استرالیا تأثیر بگذارد.