نگرانی‌ها از فشار فزاینده بر مطبوعات مستقل در تاجیکستان

مسئولان انجمن‌های روزنامه‌نگاری تاجیکستان در همایشی با عنوان "وضعیت کنونی و دورنمای آزادی بیان" که برای تجلیل از روز آزادی مطبوعات در دوشنبه دایر شد، وضع آزادی بیان در این کشور را نگران‌کننده خوانده‌اند.

به گفته آنها، این وضعیت با فضای سیاسی یک سال اخیر در تاجیکستان ارتباطی مستقیم دارد و منع فعالیت حزب نهضت اسلامی، عمده‌ترین حزب مخالف، در پاییز گذشته، باعث افزایش سانسور و فشار بر رسانه‌ها شده است.

نورالدین قرشی‌بایف، رئیس انجمن ملی رسانه‌های مستقل تاجیکستان، مشکلات رسانه‌های این کشور را چنین برشمرد: "اول، محدود شدن گوناگون‌اندیشی سیاسی در فضای اطلاع‌رسانی، دوم، با بهانه مبارزه علیه تروریسم، افراط‌گرایی و تندروی دینی محدود کردن دسترسی به منابع خبری و سوم، تأثیر دسترسی (محدود) به اطلاعات در محتوای رسانه‌های تاجیکستان."

Image caption خانک بختیار می گوید پس از نشر مطالب انتقادی شغل خود را از دست داده است

حمیرا بختیار، روزنامه نگار مستقل، که در گذشته چند جایزه انجمن‌های روزنامه‌نگاری را برای جسارت خبرنگاری از آن خود کرده، به آینده آزادی بیان در تاجیکستان، امیدوار نیست. وی از جمله روزنامه‌نگارانی است که می‌گویند به خاطر نوشتن مطالب انتقادی، شغل خود را از دست داده‌اند.

خانم بختیار گفت: "آن فشارهایی که هم روانی بودند هم اخلاقی هم بعضاً تعقیب، برای حکومت تاجیکستان یک پیروزی بود. در نتیجه ما کار خود را از دست دادیم و حالا منبری نداریم که فعالیت خود را ادامه بدهیم."

شرکت کنندگان این همایش همچنین اظهار نگرانی کردند که دولت تاجیکستان با بهانه مبارزه با تِروریسم و افراط‌گرایی فشار بر رسانه ها و مطبوعات مستقل را افزایش داده است. اما مقامات این ادعا را رد کرده و می‌گویند هیچ خبرنگاری برای انتقاد از مقامهای دولتی مورد تعقیب و فشار قرار نگرفته است.

Image caption آقای قرشی‌بایف می گوید فشار بر رسانه‌های مستقل نتیجه فضای سیاسی اخیر است

این در حالی است که به نوشته برخی از سازمان‌های مدافع حقوق بشر، طی یک سال اخیر دستکم ۱۰ روزنامه نگار تاجیک کشور را ترک کرده و در آمریکا و اروپا درخواست پناهندگی سیاسی کرده‌اند.

اخیراً سازمان “‌گزارشگران بدون مرز" نیز از افزایش موارد تعقیب و فشار خبرنگاران و محدود شدن دسترسی رسانه‌های مستقل تاجیکستان به منابع خبری انتقاد کرد. در رده‌بندی تازه این سازمان از نظر آزادی مطبوعات، تاجیکستان در میان ۱۸۰ کشور جهان ۳۴ پله سقوط کرده و در رتبه ۱۵۰ قرار گرفته است.