هشدار کری به اسد: نظامی‌گری پیامد دارد

حق نشر عکس SANA
Image caption عکسی که خبرگزاری دولتی سوریه از اثرات پرتاب راکت در روز سه شنبه منتشر کرده است

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، به رئیس جمهوری سوریه هشدار داد که توسل به پیروزی نظامی پایان دهنده جنگ داخلی کشورش نیست.

آقای کری گفته که اگر دولت سوریه به زیر پا گذاشتن قرارها برای کاهش خشونت‌ها ادامه دهد "پیامدهایی" در پی خواهد داشت.

بالا گرفتن خشونت ها، مخصوصا در حلب، دارد آتش بس محدود در سوریه را تهدید می‌کند. در ۱۰ روز گذشته بیش از ۲۵۰ نفر در درگیری‌های حلب کشته شده‌اند.

با بالاگرفتن تلاش‌های دیپلماتیک، روز سه شنبه، وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که ممکن است آتش بس یک طرفه دولت سوریه شامل حلب هم بشود.

استفان دی‌میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل درباره بحران سوریه، در مسکو با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه دیدار کرد. او پس از دیدارش به خبرنگاران گفت که روسیه با سازمان ملل و آمریکا در حال رایزنی است که حلب هم به محدوده آتش بس افزوده شود. لاذقیه و دمشق فعلا در این محدوده هستند.

روز سه شنبه، گروه دیدبان حقوق بشر سوریه، گزارش کرد که راکت‌های گروه‌های مخالف دولت به محدوده ای از شهر حلب که در دست نیروهای دولتی است، سبب کشته شدن ۱۹ نفر شده است.

خبرگزاری دولتی سوریه هم گزارش کرده که یک بیمارستان هم هدف راکت قرار گرفته که در جریان آن سه نفر کشته شدند و هفده نفر هم مجروح.

حق نشر عکس AFP
Image caption جان کری گفت که تا اسد سر کار است، مخالفان دست از مبارزه بر نمی‌دارند

چهارشنبه گذشته، حمله به یک بیمارستان در محدوده‌ای که در دست مخالفان است، سبب کشته شدن ۵۵ نفر شد. آمریکا، دولت سوریه را در آن حمله مقصر می‌داند.

آقای کری که در واشنگتن سخن می‌گفت به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در مورد عواقب ادامه خشونت‌ها هشدار داد.

او از جمله گفت که یکی از عواقب این خواهد بود که: "از بین رفتن کامل آتش بس منجر به شروع دوباره جنگ می‌شود. به نظرم نمی‌آید که روسیه چنین چیزی را بخواهد."

آقای کری، اضافه کرد: "اگر استراتژی اسد این است که حلب را تکه کند و بخشی از کشور را هم تکه کند، من برایش یک خبر دارم. این جنگ این طور تمام نمی‌شود."

او گفت که آقای اسد نمی‌تواند وانمود کند یک منطقه امن است در حالی که بسیاری از مسائل این جنگ حل نشده باقی مانده اند.

"تا زمانی که اسد بر سر کار است، مخالفان دست از نبرد بر نمی‌دارند."