بحران سوریه: آتش‌بس در حلب شروع شد

حق نشر عکس Reuters

با فشارهای آمریکا و روسیه بر بشار اسد و مخالفانش، دو طرف توافق کرده‌اند آتش‌بس شکننده‌ای که میان نیروهای دولتی و مخالفان غیرجهادی برقرار شده بود در شهر حلب هم رعایت شود.

حلب در سه هفته گذشته صحنه درگیری‌های خونین و کشته شدن بیش از ۲۵۰ نفر بود.

روز چهارشنبه (چهارم مه - پانزدهم اردیبهشت) دولت سوریه اعلام کرد از ساعت یک بامداد صبح پنجشنبه (پنجم مه) به آتش‌بسی ۴۸ ساعته عمل خواهد کرد.

همزمان آمریکا هم می‌گوید درگیری‌ها در حلب نسبت به روزهای خونین گذشته کاهش یافته است.

آتش‌بس فعلی که از ماه فوریه آغاز شده بود پس از گفتگوهای فشرده مسکو و واشنگتن با بشار اسد و مخالفان غیرجهادی‌اش آغاز شده اما در هفته‌های گذشته این آتش‌بس بسیار شکننده و همراه با گزارش‌های متعددی از نقض آن از سوی دو طرف همراه بوده است.

با وجود این، این آتش‌بس که از دقایقی پیش (به وقت دمشق) آغاز شده شامل حملات علیه گروه‌های جهادی چون دولت اسلامی (داعش) و جبهه نصرت که خود را شاخه‌ای از القاعده می‌خواند، نمی‌شود.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا که از روز یکشنبه تلاش‌های جدیدی برای برقراری این آتش‌بس آغاز کرده، امروز ضمن استقبال از این توافق گفت: "ما انتظار داریم که هر دو سوی مخاصمه به طور کامل به مفاد این آتش‌بس در حلب احترام بگذارند؛ این یعنی هم نیروهای دولتی و هم مخالفان."

در همین حال، مارک تونر، سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا روز شنبه گفت: " آتش‌بس در حقیقت از همین امروز (چهارشنبه) جاری شد و ما شاهد کاهش قابل توجه خشونت‌ها در حلب بودیم، هر چند هنوز درگیری‌ها کاملا متوقف نشده است."

استفان دی‌میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در بحران سوریه هم هشدار داده است که نقض آتش‌بس با پیامدهای سهمگینی همراه خواهد بود و می‌تواند زمینه‌ساز شکل‌گیری موج جدیدی از پناهندگان به سوی مرزهای ترکیه شود. به گفته آقای میستورا، در صورت شکسته شدن آتش‌بس حدود ۴۰۰ هزار سوری دیگر بی‌خانمان خواهند شد.

مطالب مرتبط