توالت تراجنسیتی‌ها و نبرد دولت آمریکا در کارولینای شمالی

حق نشر عکس Reuters
Image caption علامت توالت در هتلی در کارولینای شمالی که در اعتراض به قانون محدود کردن تراجنسیتی‌ها نصب شده است

دولت آمریکا در دفاع از حقوق تراجنسیتی‌ها در ایالت کارولینای شمالی، وارد عمل شده و تهدید کرده که علیه ایالت دست به اقدام می‌زند، اقدامی که ممکن است میلیون‌ها دلار از بودجه آموزشی این ایالت را قطع کند.

کنگره ایالت کارولینای شمالی حدود یک ماه و نیم پیش، قانونی را وضع کرد که از جمله درباره حق استفاده از توالت‌ها در این ایالت مقررات وضع کرده بود.

بنا به این قانون در ساختمان‌های دولتی، افراد بر اساس جنسیتی که در گواهی تولدشان ثبت شده، باید به توالتی بروند که مخصوص آن جنسیت است. یعنی اگر کسی در گواهی تولدش نوشته شده مونث، اما آن فرد خودش را مذکر می‌داند، نمی‌تواند به توالت مردانه برود.

تراجنسیتی‌ها، کسانی هستند که هویت جنسی خود را بر اساس اندامشان تعریف نمی‌کنند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

دولت آمریکا به ریاست باراک اوباما، بارها اعلام کرده که به دست آوردن حقوق برابر برای اقلیت‌های جنسی در ادامه تلاش‌های رنگین پوستان آمریکا برای به دست آوردن حقوق برابر است.

برای همین دولت فدرال اینجا هم وارد شده و دولت ایالت کارولینای شمالی را تهدید کرده که اگر تا دوشنبه این قانون را ملغی نکند، دچار عواقب خواهد شد.

راه‌های مخالفت دولت با ایالت‌ها

تهدید دولت در نامه وانیتا گوپتا، بلندپایه ترین مقام وزارت دادگستری آمریکا در زمینه حقوق مدنی، به فرماندار کارولینای شمالی بیان شده است.

حق نشر عکس AP
Image caption وانیتا گوپتا، عالی‌ترین مقام وزارت دادگستری آمریکا در امور مربوط به حقوق مدنی، از طرف دولت موضع گرفته

خانم گوپتا، فرماندار و کل ایالت را به نقض حقوق مدنی متهم کرده است.

گرچه هنوز دولت به صورت رسمی مشخص نکرده چه طور می‌خواهد جلوی ایالت بایستد، اما به نظر می‌رسد که قدم اولش تهدید به قطع بودجه آموزش است.

آرش آرامش، حقوقدان، می‌گوید بند نهم از لایحه حقوق مدنی آمریکا به طور مشخص نوشته بنا به جنسیت نمی‌توان کسی را از حقوقش در آموزش محروم کرد.

به این ترتیب اگر دانش آموز یا دانشجویی در مدرسه یا دانشگاه ایالتی تراجنسیتی باشد و نتواند از توالت استفاده کند، به خاطر جنسیتش از ادامه تحصیل کنار گذاشته می‌شود.

به نظر می‌رسد که دولت می‌خواهد از این بند استفاده کند و تهدید کند اگر این قانون برداشته نشود، از فرستادن بودجه آموزش به این ایالت خودداری می‌کند. بودجه ای که برای ایالت کارولینای شمالی سر به میلیون‌ها دلار می‌گذارد.

در تاریخ آمریکا، بارها دولت فدرال با اتکا به حربه بودجه توانسته ایالت‌ها را مجبور کند دست از بعضی از تصمیم‌هایشان بردارند. آقای آرامش می‌گوید این بند از قانون آنقدر روشن و معروف است که دولت ایالت کارولینای شمالی نمی‌تواند با چنین اتهامی در دیوان عالی مخالفت کند. اختلاف دولت فدرال با قوانین ایالتی در دیوان عالی بررسی می‌شود.

دولت روش‌های دیگری هم برای نقض قوانین ایالتی و مخالفت با آنها دارد اما: "اولین و بهترین و سریع ترین راه برای دولت استفاده از قدرت کیسه زر و سیم است."

راه دوم راه دادگاه است. آرش آرامش می‌گوید اگر دولت بخواهد این قانون را به دیوان عالی کشور ببرد، زمان می‌برد. او می‌گوید راه شکایت ممکن است ماه‌ها طول بکشد و در پرونده ای که حقوق افراد در آن ممکن است خدشه دار شود، دولت این همه صبر نمی‌کند.

راه سوم، راه حل نظامی است. آرش آرامش می‌گوید استفاده از قوه قهریه برای وادار کردن ایالت‌ها خیلی کم در تاریخ آمریکا بوده اما یکی از مشهورترین و معاصرترینشان به دهه پنجاه میلادی باز می‌گردد زمانی که "دانش آموزان سیاه پوست در شهر لیتل راک در ایالت آرکانزاس می‌خواستند به مدرسه بروند و جلویشان گرفته شد، [رئیس جمهوری وقت آمریکا، آیزنهاور] سربازان ارتش فدرال را فرستاد تا دانش آموزان را تا مدرسه همراهی کنند. تا پلیس محلی آنها را اذیت نکنند."

حق نشر عکس AP
Image caption تظاهرات مخالفان قانون محدودیت استفاده از توالت برای تراجنسیتی‌ها

نظر موافقان قانون

به جز دولت آمریکا، شرکت‌های بزرگ و بعضی از شهرهای ایالت کارولینای شمالی هم به این قانون اعتراض کردهاند. از جمله می‌توان به بانک ِ "بنک آو آمریکا" و شرکت "اپل" اشاره کرد. چند شرکت بزرگ هم تهدید کرده‌اند که توسعه در کارولینای شمالی را به تعلیق در می‌آورند.

گروه‌های موسیقی و خوانندگانی هم بوده اند که در اعتراض به این قانون، کنسرت هایشان را در کارولینای شمالی لغو کرده اند. از جمله بروس اسپرینگستین، خواننده مشهور سبک راک.

واکنش دولت ایالت کارولینای شمالی به تهدید دولت این بوده که دولت فدرال دارد بیش از آنچه که باید در امور داخلی ایالت دخالت می‌کند. پت مکروری، فرماندار ایالت، هم گفته که درباره اقدام‌های بعدی تصمیم می‌گیرند.

قانون مورد بحث، موافقانی هم دارد. کسانی که می‌گویند این قانون راه را بر آسیب پذیری زنان و کودکان باز می‌گذارد.

آنها می‌گویند ممکن است مردانی خود را به عنوان تراجنسیتی جا بزنند و به توالت زنانه بروند.

بخش مربوط به توالت‌ها تنها بحثی نیست که در این قانون مورد انتقاد قرار گرفته است. از بخش‌های دیگر می‌توان به جلوگیری از بالا بردن حداقل حقوق در شوراهای شهر اشاره کرد.

نبرد دولت آمریکا با ایالت‌ها سر مسائلی از این دست پیشتر در ایالت‌های دیگر هم سابقه داشته است. یکی از این درگیری‌ها در ایالت ایلینوی بود؛ در آنجا مدرسه‌ای به دختری تراجنسیتی (چون اندام جنسی مردانه داشت) اجازه نداده بود از حمام و توالت دخترانه استفاده کند.

مخالفت دولت فدرال ورق را برگرداند. در آن جا دولت حرفش را به کرسی نشاند اما مخالفان این پرونده را به دادگاه برده‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption موافقان قانون که از فرماندار به خاطر آن تشکر کرده اند