ترامپ؛ دو دلی جمهوری‌خواهان، حمایت یک میلیاردر

Image caption آقای ادلسون در آمریکا به حمایت تمام عیار از اسراییل هم معروف است

جمله "‌هیچ کس باور نمی‌کرد دونالد ترامپ به نامزدی حزب جمهوری خواه برسد"، به کلیشه‌ای تبدیل شده که مکرر در فضای سیاسی آمریکا شنیده می‌شود.

بعضی اهل نظر و ناظران سیاسی به انتقاد از خود روی آورده اند و دلیل ندیدن موجی که آقای ترامپ را به پیروزی رساند را درک نکردن مشکلات اقتصادی مردم به ویژه در شهرها و ایالت‌های دور افتاده از نیویورک و واشنگتن دانستند.

تعدادی هم نارضایتی اعضای حزب جمهوری خواه از رهبران حزب و سوار شدن ترامپ بر این موج را علت موفقیت غیر قابل انتظار او می دانند.

همزمان با این آسیب شناسی اهل سیاست و رسانه ها، آقای ترامپ در تلاش است رهبران حزب جمهوری خواه که در آغاز او را جدی نگرفتند و سپس به مخالفت شدید با او پرداختند را راضی به تغییر مسیر کند.

سه روز اول پس از پیروزی اما خیلی موفقیت آمیز نبوده است. رئیس مجلس نمایندگان که از همه دیگر جمهوری خواهان ارشدتر است به شبکه سی‌ان‌ان گفته فعلا آماده نیست از آقای ترامپ حمایت کند.

دو رئیس‌جمهور جمهوری خواه که در قید حیاتند- جورج بوش پدر و پسر- هم گفته اند برنامه ای برای حمایت از او ندارند. جب بوش پسر دیگر خانواده که رقیب آقای ترامپ بود و کنار کشید هم به آنها پیوسته.

سناتور لیندسی گراهام از ایالت کارولینای جنوبی هم روز جمعه گفت به ترامپ رای نخواهد داد.

آقای ترامپ اما از آغاز با این استدلال که "سیاستمداران حرفه ای و سابقه دار کاری از پیش نمی برند و باید فردی غیر سیاسی مانند او وارد میدان شود" به عرصه تبلیغات ریاست جمهوری پا گذاشت.

به همین دلیل شاید فاصله گرقتن همان سیاستمداران قدیمی از او بر حمایت رای دهنده هایی که اساسا به خاطر غیر خودی بودنش جذب او شدند تاثیر منفی چندانی نگذارد.

البته همه صاحب نفوذان به سینه او دست رد نزده اند. دیک چینی معاون جورج بوش و جان مککین نامزد جمهوری خواهان در سال ۲۰۰۸ گفته اند به قولشان که از هر کس که نامزد حزب شود در برابر دمکرات ها حمایت خواهند کرد، پایبندند.

در آمریکا که هزینه های سرسام آور تبلیغات ستادهای انتخاباتی را به کمک های گسترده مالی نیازمند می کند، پشتیبانی ثروتمندان سخاوتمند گاه از حمایت سیاستمداران مهمتر است.

یکی از این ثروتمندان شلدون ادلسون است. او در سال ۲۰۱۲ همه رکوردهای کمک مالی یک فرد به ستاد انتخاباتی یک کاندیدا را با اهدای حدود ۱۰۰ میلیون دلار به گروه های حامی رقیب باراک اوباما شکست.

آقای ادلسون در آمریکا به حمایت تمام عیار از اسراییل هم معروف است.

او در ایران هم به خاطر سخنان دو سال پیش‌اش که گفت دولت اوباما به جای مذاکره با تهران باید یک بمب اتم اول در کویر و سپس در تهران بیندازد تا مقام‌های جمهوری اسلامی مجبور به عقب نشینی بشوند، به نامی آشنا تبدیل شد.

شلدون ادلسون پنجشنبه شب در مراسم یک گروه تندرو طرفدار اسراییل در نیویورک که خود از حامیان مالیش است شرکت کرد.

در این مراسم به چند شخصیت حامی اسراییل لوح تقدیر داده شد.

شاهزاده رضا پهلوی هم سخنرانی کرد و لوح تقدیری را به خاطر فعالیت‌های حقوق بشری‌اش دریافت کرد.

او اما پیش از آغاز مراسم در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی فارسی به من گفت حضور در این جمع و گرفتن این لوح به معنی موافقت با حرفهای آقای ادلسون نیست.

از آقای ادلسون هم در مورد موضعش در برابر نامزدی شگفتی‌آور آقای ترامپ پرسیدم.

او گفت: "دونالد ترامپ برای منافع اسراییل خوب خواهد بود. در ضمن من جمهوری خواهم و ترامپ هم نامزد جمهوری خواهان است. به این دلایل از او حمایت خواهم کرد."

دفاع یک میلیارد دیگر خبر خوبیست براى آقاى ترامپ به ویژه اگر او از حمایت کلامی فراتر رود و دست به جیب شود.

سخنرانان دیگر این مراسم که برای یادبود میلیونها یهودی کشته شده به دست ارتش هیتلر برگزار شده بود در مورد آنچه خطر برنامه هسته ای ایران می خواندند صحبت کردند و از اسراییل و ارتش آن کشور دفاع کردند.

آقای پهلوی پس از گرفتن لوح تقدیرش بر رفتار حکومت ایران با شهروندان ایرانی تمرکز کرد و گفت دنیا باید هم با داعش هم با نظام ایران مبارزه کند.

خاخام شامولی، برگزار کننده مراسم هم به بی‌بی‌سی فارسی گفت توافق هسته ای ایران را به سلاح اتمی نزدیک‌تر میکند و باید تحریم ها را بیشتر می‌کردند.

نشان از این که دست کم برای جمهوری خواهان طرفدار اسراییل موضوع ایران ماه ها پس از توافق هسته ای همچنان از اهمیت بسیاری برخوردار است. و آقای ترامپ با حمله مکرر به این توافق و دفاع اخیرش از شهرک سازی های اسراییل در کرانه باختری احتمالا می تواند دل بخش بزرگی از این جمع را به دست آورد.

اینکه آیا حمایت این گروه می تواند دست کم جای رای بخشی از رهبران حزب که به او نه گفته اند و اقلیت‌های قومی و مذهبی که از وعده ها و ادبیاتش خشمگین‌اند را بگیرد، در انتخابات آبان ماه مشخص خواهد شد. آنچه قطعی ست آقای ترامپ با موانع جدی برای متحد کردن رای دهندگان معمول جمهوری خواه رو به روست.

پرسش اینجاست که آیا ناظران باردیگر او را دست کم گرفته‌اند؟ آیا ترامپ برای دومین بار در یک سال همه را شگفت زده خواهد کرد یا نه؟

مطالب مرتبط