وسعت آتش‌سوزی در کانادا 'دو برابر می‌شود'

حق نشر عکس Reuters
Image caption ماموران پلیس امروز توانستند یک خانواده پنج نفره و یک مرد کهنسال را از محاصره آتش نجات دهند

بنا بر پیش‌بینی هواشناسان آتش‌سوزی‌ گسترده‌ای که در شش روز گذشته هزاران نفر در استان آلبرتا را آواره کرده، با وزش باد در ۲۴ ساعت آینده می تواند گسترش یابد و ممکن است وسعت آن دو برابر شود.

آتش که از روز یکشنبه گذشته آغاز شده منطقه‌ای به وسعت شهر نیویورک را هم اکنون در محاصره خود دارد و به کمک وزش باد رو به گسترش است.

حدود ۸۰ هزار نفر از سکنه شهر ۸۸ هزار نفری مک موری در چند روز گذشته وادار به تخلیه اضطراری خانه‎های خود شده‌اند اماهنوز صدها نفر در شمال این شهر نتوانسته‌اند به سمت شهرهایی امنی چون ادمونتن یا کلگری بروند.

حق نشر عکس R

دیروز (جمعه) شعله‌های آتش که ارتفاعشان به ۶۱ متر رسیده بود، راه را بر کاروانی شامل ۱۵۰۰ خودرو بست و آتش‌نشان‌ها را وادار کرد برای تخلیه مردم از نیروی امداد هوایی کمک طلب کنند.

انتقال هوایی شهروندان باقی مانده در ۲۴ ساعت گذشته ادامه داشته است اما با توجه به دامنه آتش مقام‌ها می گویند هنوز دو سه روز دیگر برای انتقال همه آوارگان زمان نیاز دارند.

صبح امروز حدود ۲۵۰۰ نفر موفق شدند از مناطق شمالی شهر و از همان جاده‌ای که دیروز آتش آن را مسدود کرده بود، عبور کنند و پلیس می گوید انتقال هوایی حدود ۴۰۰۰ هزار نفر دیگر هم در حال انجام است. با وجود این، مسئولان از کیفیت هوای منطقه و مشکلات تنفسی احتمالی برای افراد باقی‌مانده ابراز نگرانی کرده‌اند.

پس از گذشت حدود یک هفته از آغاز این آتش‌سوزی که علت وقوع آن هنوز معلوم نشده، اکنون مقام‌ها می‌گویند تنها امید باقی‌مانده بارش باران است.

روز شنبه (هفتم مه - ۱۸ اردیبهشت) در حالی که شهر نفت‌خیز فورت مک‌موری در استان آلبرتا کانادا، خالی از سکنه به نظر می‌رسد، ماموران پلیس برای آخرین بار به جستجوی خانه به خانه پرداختند تا اگر کسانی هنوز در این شهر باقی مانده‌اند، هر چه زودتر به مناطق امن منتقل شوند.

در کمال تعجب آنها توانستند یک خانواده ۵ نفره و یک مرد کهنسال را پیدا کنند که راضی به ترک محل سکونت خود نشده بودند.

آتش که از روز یکشنبه گذشته آغاز شده همه سکنه این شهر ۸۸ هزار نفری را وادار به تخلیه اضطراری کرده اما با توجه به دامنه آتش مقام‌ها می گویند هنوز دو سه روز دیگر برای اسکان همگی آواراگان زمان نیاز دارند.

دولت محلی وسعت کنونی آتش را ۱۰۰۰ کیلومتر مربع اعلام کرده و چاد مریسن، مدیر پیشگیری از حریق استان آلبرتا گفته اگر چه دمای ۲۷ دجه و وزش باد در حال گسترش دامنه آتش است اما جهت حرکت آن اکنون به سوی شمال‌شرق شهر فورت مک‌موری است و کم کم از محوطه شهر دور می شود به مناطق جنگلی سرایت خواهد کرد.

به گفته آقای مریسن، اگر چه باد و دمای بالا در روز شنبه به آتش دامن زده، اما پیش‌بینی شده در ساعات آینده (یکشنبه و دوشنبه) با کاهش دما و بارش احتمالی باران، از شدت آتش کاسته شود.

--------------------------------------------------------------------------------

... درباره آلبرتا

امیر پیام، بی‌بی‌سی

آلبرتا به لحاظ وسعت چهارمین استان کانادا بعد از کبک، اونتاریو و بریتیش کلمبیا است. با وجود این، وسعت آن چیزی حدود ۶۰ درصد وسعت ایران و کمی بزرگتر از افغانستان است.

این استان که در غرب کانادا و مجاورت رشته کوه‌های راکی واقع شده، از شرق با استان سَسکَچوآن و از غرب با بریتیش کلمبیا همسایه است و از شمال با سرزمین‌های خودمختار شمالی که به قطب منتهی می‌شوند هم مرز است. آلبرتا در جنوب با ایالت مونتانا آمریکا همسایه است.

این استان حدود چهار میلیون و ۲۰۰ هزار نفر سکنه دارد و از هوایی نسبتا مرطوب با زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم برخوردار است.

دریاچه‌ها و جنگل‌های زیبای این منطقه اغلب در دامنه کوه‌های راکی (غرب) قرار دارند و به اعتراف بسیاری از بازدیدکنندگان "اعجازآور و خارق العاده‌اند".

بنف (Banff) یکی از اصلی‌ترین مقصدهای طبیعت‌گردان در آمریکای شمالی، در همین استان آلبرتا واقع شده است.

حق نشر عکس Wikipedia
Image caption بسیاری بنف را دارای زیباترین پارک‌های جنگلی کانادا توصیف می‌کنند

به لحاظ تاریخی، آلبرتا یکی از زیست‌گاه‌های اصلی دایناسورها بوده و گونه‌های متنوعی از این حیوانات عظیم‌الجثه حدود ۷۵ میلیون سال پیش در این منطقه زندگی می‌کرده‌اند.

هم اکنون هم به لحاظ گوناگونی فسیل‌های یافت شده در آن، آلبرتا در جهان بی‌همتا است.

شهر نفتی فورت مک موری، که در شمال شرقی آلبرتا واقع شده در دهه‌های اخیر و همزمان با آغاز استخراج نفت از ماسه و گِل بیشتر مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته است.

فورت مک‌موری که در سال ۱۹۸۰ رسما لقب شهر به خود گرفت در محدوده شهرداری وود بوفالو قرار دارد. با وجود این، کشف و استخراج نفت در این منطقه که از ۱۰۰ سال پیش آغاز شده، نام و اهمیت آن را در تاریخ نفت کانادا کاملا برجسته کرده است.

---------------------------------------------------------------------------------

حق نشر عکس Reuters
حق نشر عکس Reuters

همزمان دولت محلی در استان آلبرتا ۱۰۰ میلیون دلار کانادا (۷۷ میلیون دلار آمریکا) برای مقابله با این بحران طبیعی اختصاص داده است.

بنا به گزارش دولت کانادا، هم اکنون بیش از ۱۰۰۰ آتش‌نشان، ۱۵۰ هلی‌کوپتر امداد، ۲۷ هواپیمای آتش‌نشان و ۲۹۵ خودرو مهار آتش و امداد در منطقه آسیب دیده مستقرند.

ماموران پلیس که گفته می‌شود به علت فعالیت شبانه‌روزی در یک هفته گذشته به شدت خسته شده‌اند و نیاز مبرم به نیروی پشتیبانی تازه نفس دارند، هم اکنون امنیت شهر فورت مک‌موری را تحت کنترل دارند.

گزارش‌ها تاکنون تنها از دستگیری یک نفر در ارتباط با غارت و دزدی در این شهر حکایت داشته و پلیس تاکید کرده از میزان همکاری و نظم مردم شهر "شگفت‌زده" شده است.

مطالب مرتبط