انتقاد شدید نتانیاهو از معاون ستاد مشترک ارتش اسرائیل

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای نتانیاهو در مراسم بزرگداشت هولوکاست

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به طور علنی و شدید از اظهارات سرلشکر یائیر گولان معاون ستاد مشترک ارتش اسرائیل انتقاد کرده است.

سرلشکر گولان یک روز پیش از سالگرد بزرگداشت قربانیان هولوکاست، که پنج‌شنبه گذشته برگزار شد، گفته بود در جامعه اسرائیل روندی را می‌بیند که یادآور سیاست‌های "تهوع‌آور" نازی‌ها در دهه ۱۹۳۰ میلادی است:

"اگر چیزی درباره بزرگداشت هولوکاست مرا بترساند درک روند تهوع‌آوری که بطور کلی در اروپا و بالاخص در آلمان اتفاق افتاد، هفتاد، هشتاد، نود سال پیش، و یافتن نشانه‌های آن در بین خود ما در سال ۲۰۱۶ است."

او گفته است: "در نهایت چیزی راحت‌تر از نفرت از خارجی‌ها و ایجاد ترس و وحشت نیست."

نخست‌وزیر اسرائیل امروز این اظهارات را "اهانت‌آمیز"، "بی‌نهایت اشتباه" و "غیر قابل قبول" خواند و گفت حرف‌های آقای گولان هولوکاست را "تحقیر" کرده و "به اعتبار اسرائیل لطمه است."

اما موشه یعلون وزیر دفاع اسرائیل بر "اعتماد کامل" خود به سرلشکر گولان تاکید کرد و گفت فرماندهان ارشد ارتش باید برای افراد تحت فرمان خود معیارهای اخلاقی تعریف کنند.

آقای یعلون درباره انتقادهایی که از اظهارات سرلشکر گولان شده گفت مبنای حملات و انتقادها به او، "تحریف عمدی" صحبت‌های او است که با هدف "لطمه سیاسی" به ارتش اسرائیل انجام شده است.

اظهارات آقای گولان در شرایطی جنجال‌‌برانگیز شده که تنش اسرائیل و فلسطین شدت گرفته است.

حق نشر عکس Getty
Image caption سرلشکر گولان (راست)

حملات فلسطینی‌ها و اعراب اسرائیلی با سلاح گرم و سرد به افراد و خودروها در هشت ماه اخیر باعث مرگ ۲۹ اسرائیلی شده است.

اما پاسخ اسرائیل به این حملات هم با انتقاد و جنجال روبرو شده است. حملاتی که باعث مرگ بیش از دویست فلسطینی شده است.

اسرائیل می‌گوید بیشتر این کشته‌شدگان عاملان حملات بوده‌اند.

حدود دو ماه پیش ویدئویی منتشر شد و یک سرباز اسرائیلی را نشان می‌داد که یک فلسطینی زخمی را با شلیک گلوله به قتل می‌رساند. این سرباز به قتل غیر عمد محکوم شد.

با اینکه برخی در اسرائیل از اقدام این سرباز حمایت کردند اما آقای یعلون از اقدام ارتش برای محکومیت این سرباز دفاع کرد.

در اکتبر سال گذشته هم یک مهاجر اهل اریتره بر اثر ضرب و شتم و شلیک عده‌ای در شهر بئر شبع به قتل رسید. این جمعیت خشمگین فرد قربانی را با یک شبه‌نظامی عرب اشتباه گرفته بودند.

از آن پس نگرانی درباره حمله جمعی به کسانی که به نظر مشکوک می‌رسند رو به افزایش بوده است.