انفجارهای انتحاری بغداد ۹۳ کشته برجای گذاشت

حق نشر عکس AFP

پلیس عراق می‌گوید در سه انفجار انتحاری امروز در بغداد، پایتخت این کشور حداقل ۹۳ نفر کشته شده‌اند.

براساس اعلام مقامات پلیس عراق، در پی انفجار یک خودرو بمبگذاری‌شده در پایتخت عراق ۶۴ نفر کشته و ۸۷ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

این انفجار صبح روز چهارشنبه، ۲۲ اردیبهشت (۱۱ مه) و در ساعات اوج آمدوشد، در یک بازار پرازدحام در شهرک صدر در شمال بغداد روی داد. صدر از محله‌های عمدتا شیعه‌نشین پایتخت عراق است.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این انفجار را به عهده گرفته و گفته است که پیکارجویان شیعه هدف حمله‌اش بوده‌اند. داعش کنترل بخش‌هایی از شمال و غرب عراق را در دست دارد و یک گروه بنیادگرای سنی است که شیعیان را مرتد می‌داند. این گروه در گذشته هم بارها محله‌های شیعه‌نشین پایتخت عراق را هدف بمبگذاری قرار داده است.

به جز انفجار در شهرک صدر چند انفجار دیگر در شهر روی داد. در کاظمین (کاظمیه) از محله‌های شمالی بغداد و جامعه در غرب بغداد هم دو خودروی بمب‌گذاری شده منجر به مرگ حدود سی نفر شد. هنوز گروهی مسئولیت این انفجارها را به عهده نگرفته است.

حق نشر عکس AP
Image caption صحنه بعد از انفجار بمب در محله صدر
حق نشر عکس AP
Image caption بمب در ساعات اوج آمدوشد در یک بازار در محله صدر منفجر شد

هفته گذشته، در مسیر حرکت گروهی از زائرانی که با پای پیاده عازم یکی از زیارتگاه‌های شیعیان در بغداد بودند بمبی منفجر شد و چهارده تن را کشت. پیش از آن نیز، یک مسجد شیعیان هدف بمبگذاری قرار گرفته بود که شش کشته برجای گذاشت. داعش مسئول این انفجارها دانسته شده است.

در تابستان سال ۲۰۱۴، پس از آنکه شبه‌نظامیان داعش چند شهر عمده عراق از جمله موصل را به تصرف درآوردند، استقرار "دولت اسلامی" را در اراضی اشغالی در عراق و سوریه اعلام کردند اما در ماه‌های اخیر، مقامات عراقی از پیشروی نیروهای دولتی علیه مواضع این گروه در شمال و غرب پایتخت خبر داده‌اند.

با این همه، داعش به بمبگذاری در مناطق غیرنظامی عراق ادامه داده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مناطق شیعه‌نشین عراق بارها هدف بمب‌گذاری داعش قرار گرفته‌اند

مطالب مرتبط