برکناری افسر آمریکایی در ارتباط با بازداشت ملوانان توسط ایران

حق نشر عکس Irib News

نیروی دریایی آمریکا فرمانده ده ملوان آمریکایی که در ماه ژانویه وارد آب های ایران در خلیج فارس شدند و برای ساعاتی تحت بازداشت بودند را اخراج کرده است.

این نیرو روز پنجشنبه در بیانیه ای گفت که اعتمادش به فرمانده اریک راش را از دست داده است. او مسئول آموزش و آمادگی بیش از ۴۰۰ ملوان در یگانی شامل این ۱۰ ملوان بود.

یک مقام نیروی دریایی آمریکا که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که راش در ارائه فرماندهی موثر ناکام ماند که به فقدان نظارت، غفلت و ناکامی در حفظ معیارها در این یگان انجامید.

نیروی دریایی گفت که اریک راش را از فرماندهی این یگان عزل کرده و او را در پست دیگری منصوب کرده است.

قبلا چند ملوان در ارتباط با آن حادثه با توبیخ اداری روبرو شده بودند. تحقیقات در مورد حادثه هنوز ادامه دارد و ممکن است دیگران هم با تدابیر انضباطی روبرو شوند.

+ روایت ارتش آمریکا از ماجرای بازداشت ملوان ها

ایران ۹ ملوان مرد و یک ملوان زن سوار بر دو قایق گشتی نیروی دریایی آمریکا را روز سه شنبه ۲۲ دی در نزدیکی جزیره فارسی گرفت، اما کمتر از ۱۶ ساعت بعد آزاد کرد. دو قایق گشتی از نوع ریوراین از کویت به بحرین می رفتند که محل استقرار ناوگان پنجم دریایی آمریکاست.

به گفته پنتاگون بررسی قایق ها پس از آزادی نشان داد که به جز ناپدید شدن دو سیم کارت تلفن های ماهواره ای، تمامی سلاح ها، مهمات و تجهیزات ارتباطی آنها سر جایش بود.

سردار علی رزمجو، فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه، بعدا - اسفند ماه - گفت که هزاران صفحه اطلاعات "قابل استفاده" از تجهیزات الکترونیکی ملوان های آمریکایی که برای ساعاتی در ماه ژانویه در خلیج فارس تحت بازداشت ایران درآمدند تخلیه شده است.

با این حال او برداشتن دو سیم کارت را تکذیب کرد.

در گزارش ارتش آمریکا آمده است که خدمه دو قایق ریوراین از مسیر مقرر خود "منحرف" شدند اما در آن اشاره ای به اشتباه ناوبری یا علت دیگری برای انحراف از مسیر نشد.

آقای کری در زمان حادثه با وزیر خارجه ایران تماس گرفت تا خواستار آزادی ملوان ها شود.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، حدود سه هفته پس از حادثه به فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران و تعدادی دیگر از اعضای این نیرو که در بازداشت ملوانان نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس نقش داشتند، نشان فتح داد.

مطالب مرتبط