حمله داعش به یک بیمارستان در شهر دیر الزور سوریه

حق نشر عکس Reuters
Image caption شهر دیر الزور در سال‌های اخیر و با جنگ داخلی سوریه رو به ویرانی رفته است. عکس از مارس ۲۰۱۳

گزارش‌ها حاکی است که شبه‌نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی برای چند ساعت یک مجتمع بیمارستانی در شهر دیر الزور سوریه را در اختیار گرفتند.

کنش‌گران حاضر در محل می‌گویند در این حمله، حدود ۳۵ نفر از نیروهای حامی حکومت بشار اسد کشته شده‌اند و نیروهای داعش، گروهی از کادر درمانی بیمارستان را گروگان گرفته‌اند.

طبق این گزارش‌ها، از خود نیروهای گروه "دولت اسلامی" هم بیش از ۲۰ نفر کشته شده‌اند.

دیر الزور در شرق سوریه، منطقه‌ای نفت‌خیز است.

مسیر حیاتی که رقه، پایتخت خودخوانده داعش در سوریه را به عراق وصل می‌کند، از دیر الزور می‌گذرد.

این حمله بر بیمارستان اسد در غرب این شهر متمرکز بوده است.

گزارش‌ها می‌گوید نیروهایی که برای دفاع از حکومت بشار اسد می‌جنگند، پس از ساعاتی توانستند بیمارستان را از دست نیروهای داعش در آورند ولی سرنوشت گروگان‌ها معلوم نیست.

سباستین آشر، دبیر بی‌بی‌سی در امور کشورهای عربی، می‌گوید این حمله گروه "دولت اسلامی" نشان می‌دهد که با وجود شکست‌های اخیر، این گروه هنوز می‌تواند بخش‌های مهمی از مناطقی را که در اختیار حکومت سوریه است، تهدید کند.

داعش بیش از نیمی از شهر دیر الزور را در اختیار دارد و در تلاش است کل این شهر را بگیرد.

این گروه در دو سال اخیر پاره‌هایی از مناطقی را که در اختیار حکومت بشار اسد است، محاصره کرده است. برآورد می‌شود حدود ۲۰۰ هزار غیرنظامی در این مناطق در محاصره گیر افتاده‌اند.

خبرگزاری اعماق که با داعش است، می‌گوید نیروهای این گروه روز شنبه "عملیات عمده"ای در شهر دیر الزور کردند و در آن به مجتمع بیمارستانی یورش بردند و مسیر بین یک پایگاه ارتش حکومت سوریه و فرودگاه را قطع کردند.

این منبع هم‌چنین مدعی است داعش یک ایستگاه آتش‌نشانی، خوابگاه دانشگاه،‌ سیلوهای غلات و مناطقی در نزدیکی چاه‌های نفت آن حوالی را هم گرفته است.

"دیدبان حقوق بشر سوریه" که یک خبرگزاری مخالف بشار اسد و مستقر در بریتانیا ست، می‌گوید نیروهای حامی حکومت سوریه، این مجتمع بیمارستانی را پس از چند ساعت درگیری سنگین از دست نیروهای داعش در آورده‌اند.