مقام ارشد دولتی چین 'در میان تدابیر وسیع امنیتی' وارد هنگ‌کنگ شد

حق نشر عکس AFP
Image caption ژانگ در فرودگاه هنگ‌کنگ - گفته شده هدف از این سفر ارزیابی دیدگاه مردم هنگ‌کنگ است

یک مقام عالیرتبه جمهوری خلق چین در میان تدابیر امنیتی شدید وارد هنگ‌کنگ شده است.

روز سه شنبه، ۲۸ اردیبهشت (۱۷ مه)، ژانگ دجیانگ، رئیس کنگره خلق - پارلمان جمهوری خلق چین - برای دیداری سه‌روزه وارد هنگ‌کنگ شد. او عالیرتبه‌ترین مقام جمهوری خلق چین است که طی چهار سال گذشته از این سرزمین نیمه خودمختار دیدن می‌کند. در سال ۲۰۱۲، هو جیانتائو، رئیس جمهوری وقت چین به هنگ‌کنگ سفر کرد.

آقای ژانگ پس از ورود به فرودگاه هنگ‌کنگ در سخنانی کوتاه، گفت از این دیدار خرسند است و سپس بدون گفتگو با خبرنگاران فرودگاه را ترک کرد.

سفر رئیس کنگره خلق چین به هنگ‌کنگ نخستین سفر یک مقام بلندپایه آن کشور از زمان برگزاری تظاهراتی در مورد "نیات واقعی" حکومت کمونیستی درباره آینده هنگ‌کنگ است. این تظاهرات به خصوص در اواخر سال ۲۰۱۴ به اوج خود رسید در حالیکه تظاهرکنندگان حکومت چین را متهم می‌کردند که نسبت به تعهداتی که هنگام بازگشت هنگ‌کنگ به حاکمیت جمهوری خلق چین برعهده گرفته بود عمل نکرده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption اطراف منطقه محل اقامت ژانگ دجیانگ حصار امنیتی کشیده شده است

در سال ۱۸۹۸، بریتانیا و چین توافق کردند که هنگ کنگ، که عملا تحت تسلط بریتانیا قرار داشت، به مدت ۹۹ سال به صورت استیجاری در اختیار بریتانیا قرار داشته باشد و سپس به چین بازگردانده شود. در سال ۱۹۹۷، هنگ‌کنگ، که به یک منطقه صنعتی پیشرفته مبدل شده و دارای نظام حکومتی دموکراتیک بود، به چین بازگردانده شد در حالیکه حکومت کمونیستی این کشور متعهد شده بود که در شرایط سیاسی و اقتصادی این سرزمین تغییر عمده داده نشود.

اگرچه ساکنان هنگ‌کنگ در مقایسه با اهالی ساکن مناطق چین، از آزادی‌های سیاسی قابل توجهی برخوردار هستند، اما در سال‌های اخیر دولت مرکزی را به حرکت به سوی تحمیل اراده خود بر مردم این سرزمین و نادیده گرفتن حقوق دموکراتیک آنان منطقه متهم کرده‌اند. ساکنان هنگ‌کنگ همچنین از رویکرد مقامات و کارمندان چینی اعزامی به این سرزمین ناخرسند بوده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption یکی از طرفداران دموکراسی با پرچم هنگ‌کنگ در زمان تسلط بریتانیا بر این سرزمین

سفر ژانگ دجیانگ به هنگ‌کنگ تلاشی برای درک نارضایی مردم این سرزمین تلقی شده و قرار است او در جلسه‌ای با حضور چند نماینده مخالف در پارلمان محلی شرکت کند. هدف از این اقدام، کاستن از تنش موجود بین طرفداران دموکراسی و دولت مرکزی چین است اما در این جلسه، فقط چهار نماینده طرفدار دموکراسی پارلمان هنگ‌هنگ حضور خواهند داشت.

همچنین، برقراری تمهیدات امنیتی گسترده مانع از آن خواهد بود که در جریان این سفر، طرفداران دموکراسی بتوانند در نزدیکی محل‌های حضور آقای ژانگ دست به تظاهرات بزنند. روز سه‌شنبه، تعداد قابل توجهی مامور پلیس در بخشی از هنگ‌کنگ که معمولا محل تجمع طرفداران دموکراسی است مستقر شده و در اطراف محل اقامت و سخنرانی آقای ژانگ، حصار امنیتی ایجاد کرده بودند.

گفته می‌شود که با ناکام ماندن تظاهرات سال ۲۰۱۴ در وادار کردن حکومت مرکزی چین به انجام اصلاحات سیاسی در هنگ‌کنگ، نسل جوان ساکنان این سرزمین امید خود به برخورداری از دموکراسی تحت حکومت حزب کمونیست را از دست می‌دهند. به گفته آنان، این وضعیت می‌تواند به بروز تنش و حتی ناآرامی در آینده منجر شود.