معترضین 'طرفدار رحمان' درمقابل دفتر اتحادیه اروپا در دوشنبه تجمع کردند

حق نشر عکس .

حدود ۳۰ زن که روسریهای سپید بر سر داشتند و شماری دیگر از جوانان ساکن شهر دوشنبه، پایتخت، بعد از ظهر امروز (پنجشنبه ۱۹ مه/۳۰ اردیبهشت) ضمن تجمع در نزد دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا خواستار استرداد محیی‌الدین کبیری، رهبر حزب ممنوع شده نهضت اسلامی به تاجیکستان شده‌اند.

آنها همچنین از مقامهای اروپایی خواستار برگرداندنِ، به گفته خودشان، "دیگر خائنان" به تاجیکستان شدند.

این افراد با خود عکسهای منتسب به قربانیان حوادث شهریورماه گذشته در حوالی شهر دوشنبه را حمل می‌کردند.

آن زمان مقامات تاجیکستان گروهی از طرفداران عبدالحلیم نظرزاده، معاون سابق وزیر دفاع را، به دست داشتن در تیراندازی به ماموران پلیس و کوشش کودتا متهم کرده بودند. آقای نظرزاده با گروهی از طرفدارانش در شرایطی مشکوک در دره "رامیت" در شرق شهر دوشنبه توسط نیروهای دولتی کشته شدند.

معترضان در نزد دفتر اتحادیه اروپا در صحبت با خبرنگاران مدعی شدند که در این حوادث بستگانشان را در صف نیروهای دولتی از دست داده اند و با استرداد آقای کبیری و مخالفان دیگر از اروپا "حق به حقدار" خواهد رسید.

آقای کبیری از زمان انتخابات پارلمانی اخیر در ماه مارس سال ۲۰۱۵ و بعد از آن که حزبش دو کرسی خود در مجلس را از دست داد، تاجیکستان را ترک کرده است. برخی منابع می گویند او هم اکنون در اروپا به سر می برد.

تجمع معترضان در نزد دفتر اتحادیه اروپا ساعتی بیشتر طول نکشید و آنها با رسیدن ماموران پلیس صحنه را ترک کردند. دیپلماتهای اروپایی به این تجمع واکنشی نشان نداده‌اند.

گردهماییهای مشابهی در سالهای گذشته از سوی طرفداران رئیس جمهوری تاجیکستان و با درخواست استرداد شخصیتهای مخالف او در نزد سفارتخانه های آمریکا، آلمان، بریتانیا، ترکیه و نمایندگی اتحادیه اروپا برگزار شده است.

تجمع طرفداران این افرد که تعدی از آنها خود را از طرفداران امعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان در مقابل دفتر نمایندگی این اتحادیه در حالی است که گروهی از مخالفان تبعیدی دولت این کشور هم روزهای ۲۹ و ۳۰ اردیبهشت در برخی از شهرهای آلمان و ترکیه در اعتراض به آنچه سرکوب مخالفان در تاجیکستان می خوانند، دست به تظاهرات زدند.

این رویدادها سه روز پیش از همه پرسی اصلاح قانون اساسی تاجیکستان انجام می شوند. قرار است این همه‌پرسی روز یکشنبه (۲۲ مه) برگزار شود.

از جمله اصلاحاتی که به همه‌پرسی گذاشته شده، یکی زمینه حکومت مادام‌العمر امامعلی رحمان را در تاجیکستان فراهم می‌کند. آقای رحمان طی ۲۴ سال گذشته زمام قدرت را در دست دارد. دوره کنونی ریاست جمهوری او در سال ۲۰۲۰ به پایان می رسد.

پس از انجام همه‌پرسی و مثبت بودن نتیجه آن، او به عنوان " پیشوای ملت" از حق استثنایی نامزد شدن برای کرسی ریاست جمهوری تا آخر عمرش برخوردار خواهد شد. چندی پیش پارلمان تاجیکستان با تصویب قانونی او را "اساس گذار صلح و وحدت و پیشوای ملت" اعلام کرد.

در پی تصویب اصلاحاتی پیشنهادی توسط همه‌پرسی رستم امامعلی، پسر بزرگ آقای رحمان نیز از امکان نامزد شدن به کرسی ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۰ برخردار خواهد شد. او حالا ۲۸ سال دارد و تا آن زمان ۳۳ ساله خواهد شد. طبق قانون فعلی او این امکان را نخواهد داشت، ولی اصلاح قانون اساسی سن نامزدی را از ۳۵ به ۳۳ کاهش می‌دهد.

این گردهمایی در حالی است که بتازگی اتحادیه اروپا اعلام کرده است جدای از انتقادات گروههای مدافع حقوق بشر، این اتحادیه به همکاریها و کمکهای خود به دولت تاجیکستان ادامه خواهد داد. اخیرا هدایت بیشچویچ، نماینده این اتحادیه در تاجیکستان، گفته بود که اروپا در میان کشورهای آسیای میانه بیشترین میزان همکاری را با تاجیکستان دارد.