مصونیت گروهی از نمایندگان پارلمان ترکیه لغو می‌شود

حق نشر عکس AP
Image caption نمایندگان حزب حاکم عدالت و توسعه در حال رای دادن

پارلمان ترکیه با تصویب متمم موقت قانون اساسی به لغو مصونیت پارلمانی ۱۳۸ نماینده رای داد و به این ترتیب زمینه برای پیگرد قضایی این نمایندگان فراهم می‌شود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، این رای را "تاریخی" توصیف کرده است.

از میان ۵۵۰ نماینده مجلس، بیش از ۳۷۰ نفر به بخش‌های مختلف این مصوبه رای دادند.

حزب دموکراتیک خلق‌ها، که پایگاهی قوی در میان کردها دارد، لغو مصونیت پارلمانی را مقدمه‌ای برای اخراج نمایندگان خود از پارلمان ترکیه می‌داند.

با لغو مصونیت پارلمانی، از میان ۵۹ نماینده حزب دموکراتیک خلق‌ها ۵۰ نفر آنها تحت پیگرد قرار خواهند گرفت. دولت ترکیه که تحت کنترل حزب عدالت و توسعه قرار دارد، برخی نمایندگان حزب دموکراتیک خلق‌ها را به ارتباط با حزب کارگران کردستان و حمایت از "تروریسم" متهم می‌کند.

تهیه پیش‌نویس مصوبه امروز پارلمان ترکیه با تنش فراوان همراه بود و بحث درباره آن حتی با درگیری فیزیکی بین نمایندگان همراه بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نمایندگان حزب مخالف جمهوری خلق شعار می‌دهند

سخگوی آنگلا مرکل گفته است که صدراعظم آلمان نگرانی‌هایش درباره وضعیت دموکراسی در ترکیه را هفته آینده در ملاقات با رجب طیب اردوغان در میان خواهد گذاشت. سخنگوی خانم مرکل گفت این حق هر گروهی از جامعه است که در مجلس نماینده داشته باشد.

منتقدان آقای اردوغان او را متهم به دیکتاتوری می‌کنند و می‌گویند لغو مصونیت نمایندگان راه را برای افزایش اختیار ریاست جمهوری و تبدیل نظام پارلمانی ترکیه به نظام ریاستی هموار می‌کند.

آقای اردوغان پس از رای پارلمان گفت: "مردم من نمی‌خواهند نمایندگان گناهکار را در مجلس ببینند، مخصوصا حامیان سازمان تروریست جدایی طلب را."

پس از آن که آقای اردوغان مصوبه امروز پارلمان را تایید کند، دادستان‌های ترکیه می‌توانند علیه نمایندگان اعلام جرم کنند.

دادستان‌ها می‌توانند از دادگاه بخواهند که حکم به تعلیق یا خلع نمایندگان از نمایندگی پارلمان بدهد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption واکنش نمایندگان حزب دموکرات خلق‌‎ها به نمایندگان حزب عدالت و توسعه

مطالب مرتبط