انتقاد اوباما از کنگره آمریکا برای عدم تخصیص بودجه کافی برای مقابله با 'زیکا'

حق نشر عکس Getty Images

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، به شدت از کنگره این کشور بخاطر "عدم حمایت کامل از درخواستش، جهت تخصیص یک میلیارد و نهصد میلیون دلار برای مقابله با ویروس زیکا"، انتقاد کرده است.

به گفته مقامهای بهداشتی آمریکا، دستکم "دویست و هفتاد و نه" زن باردار، در داخل خاک آمریکا، یا مناطق تحت کنترلش،/ به این ویروس آلوده شده‌اند.

آقای اوباما از اینکه سنای این کشور، با تخصیص "تنها نیمی از بودجه درخواستی" موافقت کرده و مجلس نمایندگان، با بودجه‌ای "حتی کمتر" از این میزان درخواستی موفقت کرده است، ابراز تاسف کرد.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه انتقادش از کنگره تاکید کرد که "حتی این مبالغ هم، از بودجه ویژه (این کشور) برای مقابله با ابولا، استخراج شده است."

آلودگی زنان باردار به ویروس "زیکا"، منجر به تولد نوزادانی با عارضه مغزی "جمجمه کوچک (مایکروسفالی) می‌ شود.

پیشتر پژوهشگران هشدار دادند که ویروس "زیکا" ممکن است به مراتب خطرناکتر از چیزی باشد، که تاکنون تصور می‌شد.

این کارشناسان، در گفتگو با بی‌بی‌سی گفتند به نظر می‎‌رسد این ویروس که از طریق نیش نوعی پشه، منتقل می‌شود، در ایجاد مشکلاتی جدی در سیستم عصبی بسیاری از زنان باردار آلوده به این ویروس، نقشی اساسی داشته باشد.

سازمان بهداشت جهانی پیش‌بینی کرده است که امسال حدود چهار میلیون نفر در کشورهای آمریکای جنوبی به این ویروس آلوده شوند.

نگرانی از شیوع این بیماری با نزدیک شدن بازیهای المپیک در برزیل افزایش یافته است. المپیک ۲۰۱۶، تابستان در شهر ریودوژانیرو برزیل برگزار می‌شود.

از زمانی که برای اولین ویروس زیکا در ماه مه سال گذشته میلادی (۲۰۱۵) در برزیل ردیابی شد، این ویروس در بیش از ۲۰ کشور جهان دیده شده است.

این بیماری نام خود را از جنگل زیکا در اوگاندا گرفته، جایی که این ویروس نخستین‌بار در سال ۱۹۴۷ شناسایی شد.