مراسم خاکسپاری دو نفر از هواداران مقتدی صدر در بغداد برگزار شد

حق نشر عکس AP

مراسم تشییع جنازه دو تن از هواداران مقتدی صدر، روحانی شیعه که در تظاهرات شب گذشته کشته شدند امروز شنبه ۲۱ مه ( اول خرداد) در بغداد، پایتخت عراق برگزار شد.

براساس گزارش‌ها در درگیری های دیشب ۴ نفر کشته و دست‌کم ۶۰ نفر مجروح شدند.

هواداران مقتدی صدر شب گذشته باوجود مقاومت شدید نیروهای امنیتی توانستند در اعتراض به سیاست‌های دولت و نخست‌وزیر عراق به منطقه سبز بغداد وارد شوند.

در پی این واقعه، تلویزیون ملی عراق از برقراری وضعیت منع آمد و شد خبر داد هر چند ساعاتی بعد گزارش شد این وضعیت با دستور حیدر عبادی، نخست وزیر، لغو شده است.

این دومین بار در یک ماه اخیر است که هزاران معترض وارد این منطقه می شوند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption هزاران معترض که خواهان تغییر و اصلاحات در دولت بودند با وجود مقاومت شدید نیروهای امنیتی توانستند وارد منطقه سبز بغداد شوند

در آن زمان معترضان که به ناکامی مجلس در تایید کابینه‌ای تازه در عراق و همین طور ناتوانی دولت در برخورد با بمب‌گذاری‌‌ها در مناطق شیعه‌نشین اعتراض داشتند، وارد ساختمان مجلس این کشور شدند.

مجلس عراق، مراکز و ساختمان‌های مهم دولتی و سفارتخانه‌های خارجی در منطقه سبز قرار دارد.

تحولات دیشب و چند جمعه گذشته در حالى اتفاق مى‌افتد که عراق همچنان با داعش دست به گریبان است. بغداد و به‌خصوص مناطق شیعه‌نشین آن اخیرا هدف اصلى بمب‌گذاری‌ها و حملات انتحارى این گروه بوده است. از طرفى ارتش عراق و نیروهاى شیعه مى‌‎گویند در حال تدارک حمله‌اى بزرگ براى پس گرفتن فلوجه هستند. هرچند مقامات عراقى مى‌گویند اعتراض‌هاى سیاسى تاثیرى بر جنگ عراق با داعش ندارد.

به گفته نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی اتفاقات اخیر می‌تواند باعث افزایش نگرانی برخی از شکاف میان نيروهاى شيعه و رودررويى آنها با يكديگر باشد. مخصوصا که پخش گزارش‌هایی درباره درگيرى چند گروه مسلح شيعه با نيروهاى طرفدار مقتدى صدر، این نگرانی‌ها را پررنگ‌تر کرده است.