آغاز همه‌پرسی برای اصلاح قانون اساسی تاجیکستان در غیاب ناظران غربی

حق نشر عکس BBC Persian Dushanbe

همه‌پرسی برای اصلاح قانون اساسی تاجیکستان صبح امروز یکشنبه (۲۲ مه/۲ خرداد) در فضایی آرام و عاری از هرگونه هیجان و در غیاب ناظران غربی شروع شد.

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، که طی ۲۴ سال گذشته زمام امور را در دست دارد، در یکی از مراکز رای‌گیری در مرکز شهر دوشنبه، پایتخت، دور از چشم رسانه‌های خارجی، رای خود را به صندوق ریخت.

به گفته منابع محلی، در ساعات اولیه روز، شمار رای‌دهندگان در مراکز رای‌گیری اندک بوده است.

حق نشر عکس BBC Persian Dushanbe

تحلیلگران می‌گویند با وجود تبلیغات گسترده در رادیو و تلویزیون‌های دولتی بسیاری از مردم در باره این همه‌پرسی اطلاع کافی نداشته‌اند و بسیاری هم علاقه‌ای به شرکت در همه‌پرسی ندارند.

یک خبرنگار بی‌بی‌سی که در یکی از مراکز رای‌گیری در شهر دوشنبه حضور داشت، می‌گوید این مرکز آرام و ساکت بوده و رای دهنده زیادی در آنجا به مشاهده نمی‌رسید. به گفته او، جای ناظران در این مرکز هم خالی بوده است.

کمیسیون مرکزی انتخابات و همه پرسی تاجیکستان قبلا اعلام کرده بود که تعداد ۱۲۰ ناظر بین‌المللی از اتحادیه کشورهای همسود و سازمان همکاریهای شانگهای بر جریان این همه پرسی نظارت خواهند کرد.

حق نشر عکس BBC Persian Dushanbe

اما از ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا که در همه پرسیها و انتخاباتهای گذشته پارلمانی و ریاست جمهوری تاجیکستان مشارکت فعال داشتند، خبری نیست. علت شرکت نکردن ناظران اروپایی در همه پرسی معلوم نیست.

برخی از سازمانهای بین‌المللی از محدودیت آزادیهای مدنی، بویژه بستن سایتهای اینترنتی در آستانه همه‌پرسی انتقاد کرده‌اند.

همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی تاجیکستان که زمینه برای حکومت مادامالعمر امامعلی رحمان را فراهم می‌کند، در فضایی عاری از حضور مخالفان عمده او و تحت انتقادات گسترده بین المللی از سرکوب مخالفان و محدودیت آزادیهای مدنی شهروندان در این کشور فقیر و فسادزده آسیای میانه برگزار می‌شود.

فعالیت حزب نهضت اسلامی که عمده‌ترین حزب مخالف دولت در تاجیکستان محسوب می‌شد، در پی ناآرامیهای شهریورماه گذشته از سوی دیوان عالی این کشور ممنوع شد. مقامات تاجیک این حزب را به حمایت از یک تلاش کودتا که به عبدالحلیم نظرزاده، معاون سابق وزارت دفاع، ربط داده می شود، متهم کرده و دهها تن از فعالان این حزب را بازداشت کرده اند.

برخی از گروه‌های مخالف در خارج از تاجیکستان این همه‌پرسی را تحریم کرده و گفته‌اند که هدف از آن ایجاد شرایط قانونی برای حفظ قدرت در دست امامعلی رحمان است که ۲۴ سال است زمام امور را در دست دارد. وی اخیرا با تصویب قانونی خود را "اساس گذار صلح و وحدت و پیشوای ملت" اعلام کرده است.

بنا به اطلاع کمیسیون مرکزی همه پرسی و انتخابات تاجیکستان، برای واجدان شرایط رای بیش از چهار میلیون برگه رای منتشر شده است. بیش از ۳۲۰۰ مرکز رای گیری در داخل و ۳۶ مرکز در نمایندگیهای تاجیکستان در خارج از کشور تاسیس شده است.

رای‌گیری از ساعت ۶ صبح تا ساعت ۲۰ شب ادامه خواهد داشت و نتایح اولیه آن فردا (دوشنبه ۲۳ مه/۳ خرداد) اعلام خواهد شد.

حق نشر عکس BBC Persian Dushanbe
حق نشر عکس BBC Persian Dushanbe
حق نشر عکس BBC Persian Dushanbe

مطالب مرتبط