یونان برای آزاد شدن کمک خارجی کاهش بیشتر بودجه را تصویب کرد

حق نشر عکس AP

دو روز پیش از نشست اعضای حوزه یورو، که انتظار می رود تصمیم به آزاد کردن بخش دیگری از بسته نجات مالی یونان بگیرد، پارلمان یونان به کاهش بیشتر بودجه و افزایش مالیات رای داده است.

دولت ائتلافی یونان تحت رهبری حزب چپگرای سیریزا این لایحه را که باعث نارضایتی شدید عمومی شده با ۱۵۳ رای در برابر ۱۴۵ رای تصویب کرد.

یونان سال گذشته با سومین بسته نجات مالی به ارزش ۸۶ میلیارد یورو موافقت کرد و در مقابل قبول کرد اصلاحاتی اقتصادی را اعمال کند.

تظاهرکنندگان روز یکشنبه مقابل پارلمان تجمع کردند تا به مصوبه تازه اعتراض کنند. وزرای دارایی حوزه یورو قرار است روز سه شنبه در بروکسل دیدار کنند.

این لایحه همچنین یک صندوق خصوصی سازی دولتی که حوزه یورو خواستار آن شده بود را ایجاد می کند.

پارلمان یونان پیشتر در ماه جاری اصلاحات در بخش بازنشستگی و نظام مالیات بر درآمد را تصویب کرد.

'مرگ امید؟'

به گزارش خبرگزاری فرانسه الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان روز یکشنبه گفت: "رهبران اروپایی متوجه این پیام می شوند که یونان به قول خود پایبند مانده. حالا نوبت آنهاست."

کیریاکوس میتسوتاکیس رهبر حزب محافظه کار مخالف "دموکراسی نو" گفت:‌ "هیچ کس در یونان نیست که از توفان تدابیر تازه در امان بماند."

سیریزا سال گذشته در جریان دو دور انتخابات به قدرت رسید؛‌ ابتدا در ماه ژانویه با شعار ضدریاضتی و سپس در ماه سپتامبر پس از پذیرفتن شرایط سخت سومین بسته کمک مالی.

الیاس توماساتوس، آموزگار در جزیره سفالونیا، یکی از یونانی هایی بود که روز یکشنبه احساس یاس خود را چنین بیان کرد:‌ "شعار سیریزا در ژانویه ۲۰۱۵ 'امید می آید' بود. حالا مردم کاملا احساس ناامیدی می کنند. آیا امید سر راه مرد؟"

با تظاهرات معترضان در آتن، اعتصاب در شبکه حمل و نقل عمومی هم در اعتراض به اصلاحات ادامه یافت.