احتمال دست داشتن کره‎شمالی در حملات سایبری به بانک‎های آسیایی

حق نشر عکس Thinkstock

یکی از بزرگترین شرکت‎های امنیت اینترنت سرگرم تحقیق درباره ارتباط کره شمالی با یک رشته حملات سایبری اخیر به شماری از بانک‌های آسیایی است.

محققان شرکت امنیت سایبری سیمانتک می‌گویند شواهدی در دست دارند مبنی بر اینکه این کشور از حملات سایبری برای دزدی مالی از بانک‌هایی در فیلیپین، وینتام و بانک مرکزی بنگلادش استفاده کرده است.

کارشناسان این شرکت می‎گویند در سه حمله اخیر به بانک‌ها، مجرمان از همان بدافزاری استفاده‌ کرده‌اند که در حمله به شرکت سونی در دسامبر ۲۰۱۴ استفاده شده بود.

مقامات دولتی در آمریکا، کره شمالی را مسئول حمله به شرکت سونی دانسته‎اند.

اریک چی‎ین مدیر فنی سیمانتک به خبرگزاری رویترز گفته است در صورتی که ثابت شود کره‎ شمالی پشت این حملات است، این اولین بار خواهد بود که کشوری از حملات سایبری برای دزدی مالی استفاده کرده است.

در ماه فوریه سال جاری هکرها ۸۱ میلیون دلار از بانک مرکزی بنگلادش دزدیدند.

به گفته سیمانتک همان گروه هکر نیز تلاش کرد ۱ میلیون دلار از بانک تی‌ین فونگ در ویتنام بدزدد و به بانکی در فیلیپین نیز حمله کرد.

علاوه بر این، هکرها از همان بدافزاری استفاده کرده‎اند که گروهی موسوم به 'لازاروس'، متهم به انجام چندین حمله سایبری در آمریکا (از جمله به شرکت سونی) و به شرکت‌ها و بانک‌های کره جنوبی در سال ۲۰۱۳، از آن استفاده کرده بودند.