دیکتاتور سابق آرژانتین برای همدستی در کشتار چپگرایان در آمریکای جنوبی به ۲۰ سال حبس محکوم شد

حق نشر عکس GETTY
Image caption مادران روسری سفید، گروهی از معترضان به دیکتاتوری نظامیان در آرژانتین، در دادگاه حاضر بودند

رینالدو بینیونه، دیکتاتور نظامی پیشین آرژانتین، برای جنایت‌های عملیات کندور به ۲۰ سال زندان محکوم شده است. دیکتاتورهای آمریکای جنوبی در دهه ۱۹۷۰ در عملیاتی مشترک بسیاری از مخالفان چپگرای خود را کشتند.

رینالدو بینیونه و ۱۴ نظامی دیگر در دادگاهی که سه سال به طول انجامید محکوم شده‌اند.

در جریان عملیات کندور صدها نفر از مخالفان چپگرا در آرژانتین، اروگوئه، برزیل، شیلی، پاراگوئه و بولیوی ربوده و کشته شدند. آمریکا حامی این دیکتاتورهای نظامی بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption دیکتاتوری‌های آمریکایی جنوبی چپگرایان را به سختی سرکوب کردند

رینالدو بینیونه، که محکومیتش روز جمعه اعلام شد، آخرین دیکتاتور نظامی آرژانتین بود.

در این دادگاه به غیر از نظامیان آرژانتینی، یک سرهنگ سابق ارتش اروگوئه به نام مانوئل کوردرو نیز محاکمه و به ۲۵ سال حبس محکوم شد.

دادگاه رسیدگی به جنایت‌های عملیات کندور از سال ۲۰۱۳ آغاز شد و پنج نفر از متهمان، از جمله خورخه رافائل ویدلا اولین رئیس حکومت نظامی آرژانتین (خونتا)، ظرف رسیدگی به پرونده درگذشتند.

خوزه میگوئل ویوانکو، مدیر بخش آمریکای جنوبی سازمان دیدبان حقوق بشر، گفته است حکم دادگاه درباره همکاری دیکتاتوری‌های نظامی آمریکای لاتین برای ارتکاب جنایت، مبنایی می‌شود تا دیگر چنین مواردی از نقض حقوق بشر در منطقه اتفاق نیفتد.

رینالدو بینیونه، ۸۸ ساله، پبش از حکم ۲۰ سال حبس اخیرش، برای موارد متعدد نقض حقوق بشر در سال‌های حکومت نظامیان به حبس ابد محکوم شده و زندانی بوده است.

مطالب مرتبط