لوفت‌هانزا پروازهایش را به ونزوئلا به حال تعلیق درآورد

حق نشر عکس AFP

شرکت هواپیمایی آلمانی، لوفت‌هانزا، اعلام کرده که پروازهایش را به ونزوئلا به دلیل مشکلات اقتصادی در این کشور از ۱۸ ژوئن (۲۸ تیر) به حال تعلیق درمی‌آورد.

به گفته لوفت‌هانزا کنترل ارزی در ونزوئلا تبدیل درآمدهای این شرکت هواپیمایی را به دلار و انتقال پول به خارج، غیرممکن کرده است.

لوفت‌هانزا در بیانیه‌ای گفته است که این مسئله این شرکت هوایی را مجبور کرده که از ۱۸ ژوئن (حدود بیست روز دیگر) پروازهای بین کاراکاس و فرانکفورت را به حال تعلیق در آورد.

کاهش شدید قیمت نفت که مهمترین منبع درآمد ونزوئلا بشمار می‌رود، اقتصاد این کشور را بشدت تحت تاثیر قرار داده است.

این کشور با تورم بالا و کمبود شدید مایحتاج اولیه روبروست.

در بیانیه لوفت‌هانزا آمده است که تقاضا برای پروازهای بین‌المللی به ونزوئلا درسال گذشته میلادی (۲۰۱۵) و همچنین سه ماهه اول سال جاری کاهش داشته است.

اما این شرکت هواپیمایی ابراز امیدواری کرده که خدمات به این کشور را در آینده نزدیک از سربگیرد.

اعمال سیاست کنترل ارزی شدید اولین بار در سال ۲۰۰۳ میلادی از سوی هوگو چاوز، رئیس جمهور سابق در این کشور به مورد اجرا گذاشته شد.

از دو سال پیش هم این سیاست با محدودیت بیشتر در این کشور اعمال شده که این مسئله چندین شرکت هواپیمایی را مجبور کرده تا خدماتشان را در ونزوئلا کاهش دهند.

محدودیت‌های ارزی اعمال شده باعث شده که شرکت‌های هواپیمایی در بازگرداندن میلیاردها دلار در آمدشان که به ارز محلی (بولیوار) نگهداری می‌شود دچار مشکل شوند.

برخی از شرکت هواپیمایی در حال حاضر از مسافران خواسته‌اند تا هزینه بلیت را به دلار پرداخت کنند.

در مقابل دولت ونزوئلا ضمن دفاع از این سیاست بر ضرورت اجرای آن تاکید کرده است.

دولت ونزوئلا می‌گوید که از ذخایرارزی این کشور که در حال حاضر برای تامین نیازها کافی نیست برای پرداخت کالاهای اساسی نظیر دارو و ماشین آلات صنعتی استفاده می‌کند.