یک وزیر دیگر دولت جدید برزیل استعفا داد

حق نشر عکس AP

یک عضو دیگر کابینه دولت جدید برزیل که اخیرا در پی شروع روند استیضاح دیلما روسف، رئیس جمهور این کشور تشکیل شده، استعفا کرده است.

فابیانو سیلویرا مسئول وزارتخانه ای بود که وظیفه آن مبارزه با فساد است اما پس از انتشار فایلی صوتی که در آن ظاهرا در مورد چگونگی دور زدن تحقیقات فساد در شرکت نفت دولتی حرف می زند کناره گیری کرد.

هفته پیش وزیر برنامه‌ریزی پس از انتشار فایل های مشابهی کناره گیری کرده بود.

هر دو نفر آنها پس از تعلیق خانم روسف در کابینه جدید برزیل منصوب شده بودند.

خانم روسف متهم است که پیش از انتخابات ۲۰۱۴ ارقام دولتی را دستکاری کرده تا کسری بودجه را پنهان کند و محاکمه او در سنا قرار است در ماه های آینده انجام شود.

او استدلال کرده است که فرآیند استیضاح با هدف متوقف کردن تحقیقات فساد در شرکت نفت ملی پتروبراس صورت گرفته است.

خدمه وزارتخانه مبارزه با فساد در حرکتی نمادین ساختمان وزارت را با جارو دستی تمیز کردند و خواستار برکناری آقای سیلویرا شدند.

در محاوره ضبط شده ای که از تلویزیون پخش شد، صدای آقای سیلویرا درحالی شنیده می شود که ظاهرا به رنان کالیه‌روس رئيس سنا و سرجیو ماشادو یک سناتور سابق می گوید چطور از تحقیقات دادستانی طفره بروند.

به علاوه به نظر می رسد که او از تحقیقات پتروبراس انتقاد می کند. رسوایی فساد در شرکت ملی نفت دامنگیر ده ها سیاستمدار ارشد شده و چند مدیرعامل ارشد شرکت های برزیلی را راهی زندان کرده.

آقای ماشادو که رئیس سابق ترانسپرتو، یک شرکت لجستیکی تحت مالکیت پتروبراس است، موضوع تحقیقات فساد است.

او در توافقی با بازرسان پرونده یک رشته محاوره ها با سیاستمداران ارشد را بدون آگاهی آنها ضبط کرده است.

اولین صدای ضبط شده هفته پیش علنی شد و به کناره گیری رومرو یوکا، وزیر سابق برنامه‌ریزی و مشاور نزدیک میشل تمر، رئيس جمهور موقت برزیل،‌ منجر شد.

حق نشر عکس AP
Image caption میشل تمر رئیس جمهور موقت در کنار رومرو یوکا (چپ) که هفته پیش استعفا داد

مطالب مرتبط