دولت عراق درباره ادعای شکنجه شهروندان فلوجه به دست شبه‌نظامیان شیعه تحقیق می‌کند

حق نشر عکس Reuters
Image caption شبه‌نظامیان شیعه در صقلاویه با پرچم واژگون داعش

دولت عراق می‌گوید که در مورد ادعای شکنجه شهروندان غیرنظامی به دست شبه نظامیان شیعه در جریان عملیات فلوجه تحقیق می‌کند.

مسئولان شورای استان انبار از حیدر عبادی، نخست وزیر عراق خواسته بودند که هر چه سریع‌تر دستور تحقیق در این مورد را صادر کند.

شیخ رجا عیساوی، یکی از مسئولان شورای استان انبار به بی‌بی‌سی گفت که در نبرد نیروهای دولتی با نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در حومه صقلاویه، چند صد نفر از شهروندان غیرنظامی بازداشت شده‌اند و بعد از آزادی در آنها آثار شکنجه دیده می‌شود.

آقای عیساوی همچنین گفت ۶۰۵ نفر شهروندی که دستگیر شده بودند یکشنبه شب به پایگاه نظامی مزرعه در شرق فلوجه منتقل شده بودند که چهار نفر از آنها در اثر عوارض شکنجه جان باخته‌اند و تعدادی دیگر نیز در بیمارستان بستری هستند.

حق نشر عکس .
Image caption ویدئوهایی منتشر شده که از شکنجه شهروندان خبر می‌دهد

در ویدیویی که از دستگیر شدگان پس از آزادی منتشر شده یکی از آنها می گوید: "آنها می‌خواستند ما را بکشند. به ما می‌گفتند که افراد داعش هستیم. من اصلا هیچ ارتباطی با داعش ندارم."

"به خدا قسم مرا با بیل کتک زدند و با باتون بر سرم می‌زدند. تهدید می‌کردند هر کس آب بخواهد او را خواهند کشت."

در ابتدای این هفته نیروهای امنیتی عراق و شبه نظامیان بسیج مردمی (حشد شعبی) به سمت صقلاویه پیش روی کردند. بسیج مردمی یکی از نیروهای عمده شیعه است که در کنار ارتش عراق با داعش می‌جنگد.

صقلاویه که در هفت کیلومتری شمال غربی فلوجه واقع است یکی از پایگاه های اصلی داعش بود و این گروه برای حفظ کنترل این شهر، به سختی در مقابل نیروهای عراقی مقاومت کرد.

دیروز سعد حدیثی یکی از سخنگویان نخست وزیر عراق گفت که آقای عبادی "دستور اکید" داده بود هر کس حقوق شهروندان را زیر پا بگذارد باید مجازات شود.

حق نشر عکس Reuters

آقای حدیثی همچنین گفت که یک کمیته حقوق بشر "هر گونه تخلف از دستور حفاظت از شهروندان" را بررسی خواهد کرد.

سالم جبوری، سخنگوی سنی مجلس عراق هم در باره گزارش‌هایی که پلیس و بسیج مردمی را به "نقض" حقوق شهروندان متهم می‌کنند اظهار نگرانی کرده است.

گروه‌های شبه‌نظامی شیعه این اتهامات را تکذیب کرده‌اند. با این حال دولت عراق گفته که در حمله نهایی برای بازپس‌گیری فلوجه -شهری که عمدتا سنی‌نشین است- از بسیج مردمی عراق استفاده نخواهد کرد.

امروز جاسم محمدی، شهردار صقلاویه از پیدا شدن یک گور دسته جمعی خبر داد که داعش بلافاصله پس از تصرف این شهر در سال ۲۰۱۴، چهار صد نفر را کشته و اجساد آنها را در این گور دفن کرده بود.

شورای پناهجویان نروژ هم امروز گزارش کرده است که نیروهای داعش وقتی شهروندان سعی داشتند برای فرار از فلوجه از رود فرات عبور کنند، آنها را هدف گلوله قرار می داده‌اند.