ابولیلا، یکی از فرماندهان عملیات کوبانی کشته شد

ابولیلا حق نشر عکس

اسمش فیصل عبدی بلال سعدون بود. به «ابولیلا» شهرت داشت. او از فرماندهان «نیروهای سوریه دموکراتیک» بود و تا زمانی که خبر کشته شدنش منتشر نشد، کمتر کسی در خارج از کردستان سوریه می دانست که او کیست و در نبرد با داعش چه نقشی داشته است.

به گزارش سایت «هاوار نیوز» که به «یگان های مدافع خلق»‌ نزدیک است، ابولیلا در سال ۱۹۸۴ در کوبانی متولد شد و از همان دوران کودکی به دلیل وضعیت نامناسب معیشتی خانواده، ناچار شد کار کند.

او در «منبج» بزرگ شد و در آنجا ازدواج کرد. از ابولیلا چهار فرزند به جا مانده که هر چهار نفرشان دختر هستند.

او بلافاصله بعد از آنکه اعتراضات در سوریه علیه حکومت بشار اسد وارد فاز نظامی شد، فرماندهی گروه هایی را در حلب، لاذقیه و عین العیسی به عهده گرفت.

بعد از آنکه داعش در سوریه و مناطق کردنشین آن پیشروی هایی کرد، «ابولیلا» گروهی را در منبج و جرابلوس برای مبارزه با داعش تأسیس کرد.

او سپس در سال ۲۰۱۳ گروه دیگری را تحت عنوان «گردان احرار سوریه» که زیرمجموعه «جبهه الکراد» بود تأسیس کرد.

او همچنین از فرماندهان «نیروهای سوریه دموکراتیک» بود. نیرویی متشکل از یگان های مدافع خلق و چندین گروه نظامی دیگر که از حمایت ایالات متحده و ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش برخودار است.

نقش ابولیلا در نبرد کوبانی

در سال ۲۰۱۴ نیروهای داعش، حمله گسترده ای را علیه شهر کوبانی و روستاهای اطراف آن انجام دادند. کنترل بخش عمده کوبانی به دست داعش افتاده بود. بسیاری از دولت ها و ناظران، احتمال می دادند که کوبانی سقوط خواهد کرد، اما مدافعان کوبانی و یگان های مدافع خلق، با حمایت هوایی نیروهای ائتلاف بین المللی توانستند داعش را به عقب برانند.

«ابولیلا» فرمانده عملیات آزادسازی «مرشد پنار» بود. منطقه ای در نزدیکی کوبانی و در مجاورت مرز ترکیه. او در نبرد کوبانی زخمی شد، اما بلافاصله به میدان جنگ بازگشت.

عملیات آزادسازی منبج

ابولیلا و نیروهای تحت فرماندهی او اخیرا همراه با «نیروهای سوریه دموکراتیک» و با حمایت ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش، عملیات گسترده ای را برای آزاد سازی شهر منبج در صد کیلومتری شمال غرب رقه، مرکز اصلی داعش آغاز کردند.

منبج در مسیر اصلی میان مرز ترکیه و شهر رقه واقع است و از نظر تدارکاتی برای داعش اهمیت زیادی دارد.

او یکی از فرماندهان ارشد عملیات پاکسازی منبج از داعش بود. او در جریان این عملیات به شدت زخمی شد. نیروهای بین المللی ائتلاف او را به سرعت به بیمارستانی در سلیمانیه کردستان عراق منتقل کردند. او همانجا در سلیمانیه، به دلیل شدت جراحاتش و در سن ۳۲ سالگی جان سپرد.

کشته شدن ابولیلا، واکنش های گسترده ای به همراه داشته است. چند ساعت بعد از انتشار این خبر، نماینده ویژه باراک اوباما در ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش، در صفحه توییترش، کشته شدن ابولیلا را تسلیت گفت.

بسیاری از رسانه های بین المللی گزارش هایی در زمینه نقش «ابولیلا» در مبارزه با داعش منتشر کرده اند.

ابولیلا در طول مبارزه اش با نیروهای داعش، پنج بار زخمی شد. او در نامه ای به دخترش «لیلا» نوشته: «لیلای نازنین، وظیفه ما حفاظت از تو و کودکان مثل تو است؛ تا فردا که بزرگ شدی همان حرف های ما را بر زبان نیاوری که می گفتیم: پدرانمان برای ما چه کردند؟ دلم برایت تنگ شده و مشتاق دیدارت هستم. دختر شیرینم، این را بدان که چه زنده بمانم و چه کشته شوم، تو تا ابد سربلند خواهی بود».