ائتلاف عربستان 'موقتا از فهرست عوامل کشتار کودکان در یمن خارج شد'

در پی واکنش شدید عربستان سعودی، سازمان ملل متحد روز دوشنبه گفت نام ائتلاف تحت رهبری عربستان را به طور موقت از فهرست سیاه مسببان مرگ صدها کودک در یمن خارج می کند.

دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوم ژوئن (سیزدهم خرداد) گفته بود ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان مسئول ۶۰ درصد از کودکان کشته و زخمی شده در یمن طی سال گذشته بوده و در جریان حملات این ائتلاف ۵۱۰ کودک کشته و ۶۶۷ کودک دیگر زخمی شده‌اند.

استفان دوجاریک سخنگوی بان کی مون گفت که دبیرکل سازمان ملل با پیشنهاد عربستان سعودی برای بازبینی مشترک موارد نام برده شده در گزارش سازمان ملل موافقت کرده است.

او افزود:‌ "تا زمان نتیجه‌گیری فرآیند مرور مشترک، دبیرکل نام ائتلاف را از پیوست گزارش خارج می کند."

عبدالله المعلمی نماینده عربستان در سازمان ملل به خبرنگاران گفت که ائتلاف احساس می کند "بی‌گناهی‌اش ثابت شده" و اعلام کرد که این تغییر در فهرست ناقضان حقوق کودک "نهایی و نامشروط است."

او پیشتر گفته بود که ارقام ذکر شده در گزارش سازمان ملل "به شدت اغراق آمیز است" و خواستار "اصلاح فوری" آن شده بود.

آن گزارش پنجشنبه پیش درحالی که سازمان ملل برای پیشرفت گفت‌وگوهایی در کویت برای پایان جنگ یمن می کوشید منتشر شد.

آقای معلمی هشدار داده بود که افزودن نام ائتلاف تحت رهبری این کشور به فهرست سیاه سازمان ملل "برای مقصودی که مذاکرات صلح در مورد یمن دنبال می کند زیانبار است."

او اذعان کرد که "گهگاه خسارات جانبی وجود دارد" اما گفت ائتلاف "نقشی مثبت" در بازگرداندن دولت مشروع یمن و تامین کمک های انساندوستانه بازی کرده است.

گروه های حقوق بشر بارها در مورد مرگ شمار زیادی غیرنظامی در حملات این ائتلاف ابراز نگرانی کرده اند.

جنگویان حوثی، نیروهای دولتی یمن و شبه نظامیان حامی دولت در این کشور از ۵ سال پیش به لیست سیاه ناقضان حقوق کودک در جنگ یمن اضافه شده بودند. القاعده یمن هم در این لیست قرار دارد.

ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان، از سال گذشته حملات خود علیه حوثی‌های یمن و نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق یمن را آغاز کرد.

مطالب مرتبط