در پی تیراندازی در تل‌آویو، جواز ورود هزاران فلسطینی به اسرائیل در ماه رمضان لغو شد

حق نشر عکس Getty
Image caption محل مورد حمله از مناطق پر ازدحام خرید و تفریحی تل‌آویو است

در پی کشته و زخمی شدن چند اسرائیلی در اثر تیراندازی دو مرد فلسطینی مسلح در تل آویو، دولت اسرائیل جواز ورود هزاران فلسطینی به این کشور را به حالت تعلیق درآورده است.

روز پنجشنبه، ٢٠ خرداد (٩ ژوئن)، اداره هماهنگی فعالیت در سرزمین‌ها وابسته به دولت اسرائیل اعلام کرد که "تمامی جوازهای صادر شده برای ماه رمضان، به ویژه جواز سفر خانوادگی از مناطق یهودا و سامریه به اسرائیل به حالت تعلیق در آمده است." این اداره از سرزمین‌های فلسطینی واقع در کرانه باختری رود اردن به استثنای بیت المقدس با عنوان "یهودا و سامریه" نام می‌برد.

اداره هماهنگی فعالیت در سرزمین‌ها یک سازمان دولتی اسرائیلی و مسئول امور غیرنظامی مربوط به اراضی فلسطینی در کرانه باختری رود اردن است.

این اداره گفته است که هشتاد و سه هزار نفر از ساکنان کرانه باختری مشمول این تصمیم خواهند شد و افزوده است که مجوز ورود دویست تن از ساکنان باریکه غزه که در نظر داشتند در ماه رمضان از خویشاوندان خود در اسرائیل دیدن کنند نیز معلق شده است. این مجوزها برای فلسطینیان ساکن اراضی فلسطینی جهت سفر به داخل اسرائیل و دیدار با خویشاوندان خود در این کشور صادر شده بود.

همزمان، پلیس اسرائیل تایید کرده است که دو فلسطینی مسئول تیراندازی شامگاه گذشته در بازار سارونا بودند که در نتیجه آن، چهار اسرائیلی کشته و شش نفر دیگر زخمی شدند. یکی از دو مرد فلسطینی مسلح در اثر تیراندازی پلیس زخمی شده بود که در بیمارستان بستری است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تیراندازی شامگاه چهارشنبه چهار کشته و شش زخمی برجای گذاشت

پیشتر منابع امنیتی تعداد مهاجمان را سه نفر دانسته و گفته بودند که جستجو برای یافتن نفر سوم در جریان است اما صبح پنجشنبه، اعلام شد که بررسی دقیق نشان داده که تنها دو نفر در این تیراندازی دست داشته‌اند. پلیس گفته است که دو فرد فلسطینی خویشاوند یکدیگر و از اهال روستایی در نزدیکی شهر الخلیل در کرانه باختری رود اردن بودند.

به گفته منابع بیمارستان ایچلوو در تل آویو، چهار اسرائیلی مصدوم در وضعیت بحرانی به بیمارستان انتقال یافتند و در بیمارستان جان دادند. محل حمله یک مرکز خرید و تفریحی جدید است که به خصوص مورد توجه جهانگردان و نظامیان اسرائیلی قرار دارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption بررسی پلیس نشان داد که تنها دو نفر تیراندازی در عملیات شامگاه چهارشنبه شرکت داشتند

طی هشت ماه‌ گذشته، فلسطینیان مسلح به حملات پراکنده‌ای علیه نیروهای امنیتی و شهروندان یهودی اسرائیل دست زده‌اند اما حمله شامگاه گذشته پر تلفات‌ترین این نوع اقدامات بوده است. در این مدت، سی و دو اسرائیلی و دو آمریکایی در اثر حمله فلسطینیان و دویست فلسطینی در اقدامات متقابل شهروندان و نیروهای امنیتی اسرائیلی کشته شده‌اند.

اکثر این عملیات در سرزمین‌های اشغالی فلسطینی واقع در کرانه باختری رود اردن روی داده اما در چند مورد، مناطقی در داخل خاک اسرائیل هم شاهد اینگونه حملات بوده است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت تیراندازی شامگاه چهارشنبه را برعهده نگرفته اما جنبش اسلامگرای حماس، که اداره امور باریکه غزه را در دست دارد، از این تیراندازی تقدیر کرده است. مشیر المصری، از مقامات حماس، این تیراندازی را "عملیاتی قهرمانانه" توصیف کرد و حماس نیز با صدور بیانیه رسمی به "صهیونیست‌ها" هشدار داد که در طول ماه رمضان، در انتظار "عملیات غافلگیرانه دیگری" هم باشند.

تشدید خشونت در ماه رمضان پدیده‌ای بی‌سابقه در منطقه نیست که در برخی سال‌ها زمینه‌ساز درگیری گسترده و عملیات نظامی وسیع اسرائیل علیه باریکه غزه شده است.

حق نشر عکس AFP
حق نشر عکس EPA

مطالب مرتبط