مردی که به جرم قاچاق انسان به ایتالیا مسترد شده 'اشتباهی' دستگیر شده

حق نشر عکس NCAPOLIZIA DI STATO
Image caption سمت چپ: عکسی که قبلا از مراد مدهانی منتشر شده بود. سمت راست: عکسی که اکنون توسط پلیس ایتالیا منتشر شده است

اقوام و دوستان مردی که به اتهام قاچاق انسان به ایتالیا مسترد شده است، می‌گویند که پلیس فرد اشتباه را بازداشت کرده است.

دادستانی می‎گوید که مرید مدهانی، معروف به 'ژنرال' مغز متفکر یک شبکه بزرگ قاچاق مهاجران از آفریقا به اروپاست. مردی ۳۵ ساله اهل اریتره، که گفته می‌شود مرید مدهانی است، در ماه مه در سودان بازداشت و دو روز پیش، سه‎شنبه ۷ ژوئن به رم برگردانده شد.

اما اقوام و دوستان فردی که بازداشت شده است به بی‎بی‎سی گفته‌اند که او را اشتباهی دستگیر کرده‎اند و او بی‎گناه است. به گفته آنها مردی که بازداشت و به ایتالیا مسترد شده، نام واقعی‎اش مرید تسفاماریام است.

یک زن که در نروژ زندگی می‎کند و خود را در برنامه نیوزنایت بی‎بی‎سی به عنوان خواهر فرد بازداشت شده معرفی کرد، گفت که "برادر او کاملا بی‎گناه" است.

سخنگوی آژانس ملی مقابله با جرایم در بریتانیا گفت که با همکاری مراکز و سازمان‎های مشابه در کشورهای مختلف برای تعقیب این فرد همکاری کرده و موفق شدند محل اختفای وی را در خارطوم شناسایی کنند.

این سخنگو گفت که آژانس از نحوه عملیات و جمع‎آوری اطلاعات در زمینه بازداشت او اطمینان دارد.

به گفته این سخنگو، بازداشت فرد مظنون "طی یک عملیات پیچیده و مشترک با سازمان‎های متعدد انجام شده و برای تایید و یا رد ادعاهای مطرح شده بسیار زود است."

یکی از مقامات پلیس ایتالیا به بی‌بی‌سی گفته است که از تحقیقات در مورد هویت فرد مظنون اطلاعی ندارد.

پلیس ایتالیا تصاویری از او هنگام ورود به رم را در رسانه‌ها منتشر کرده است.

Image caption عکسی که از آقای تسفاماریام به بی‎بی‎سی داده شده است، شبیه مردی است که به ایتالیا استرداد شده
حق نشر عکس Police Handout
Image caption دوستان فردی که بازداشت شده می‎گویند که او را به اشتباه گرفته‎اند

بی‎بی‎سی با یکی از دوستان او به نام هرمون برهه، که در حال حاضر در اتیوپی زندگی می‎کند، صبحت کرده است. او مدعی است که با فرد بازداشت شده در اریتره بزرگ شده است.

او اضافه کرد: "مردی که اکنون تصاویرش پخش شده به هیچ عنوان نمی‎تواند در چنین جنایاتی دست داشته باشد. او مردی مهربان و دوست داشتنی است."

یک مرد اریتره‎ای دیگر نیز به ویل راس، خبرنگار بی‎بی‎سی گفت که اخیرا در سودان با مردی که بازداشت شده، در یک خانه زندگی کرده است.

مرون استفانوس، خبرنگاری با ملیت دوگانه سوئدی-اریتره‎ای نیز به بی‎بی‎سی گفت که او سال پیش، پس از بازداشت آقای مراد، با او مصاحبه کرده بود و جزئیات بازداشت و مصاحبه را در سایت‎های خبری منتشر کرده بود.

خانم استفانوس گفت که بعد از انتشار مصاحبه، اقوام آقای مراد با او تماس گرفته بودند و گفته بودند که او اشتباهی دستگیر شده است. این خبرنگار سپس به مقامات اطلاع داد که او فرد مورد نظر آنها نیست.

خانم استفانوس گفت که او با پناهجویانی که قاچاقچی واقعی را می‎شناسند تماس گرفته بود و عکسی را که اکنون پلیس ایتالیا منتشر کرده به آنها نشان داد. این پناهجویان گفتند که مرد بازداشت شده، "همان مردی نیست که ما را روانه اروپا کرده است".

این خبرنگار گفت: " به نظر من آنها مرد اشتباهی را بازداشت کرده‎اند. فردی که بازداشت شده خودش یک پناهجو است که اتفاقا در زمان بازداشت در خارطوم بوده است."

آنسا، خبرگزاری رسمی ایتالیا، گزارش داده که آقای مراد به سازماندهی و رهبری یکی از بزرگترین شبکه‎های جنایتکار فعال بین آفریقای مرکزی و لیبی متهم است.

داستانی ایتالیا می‎گوید که آقای مراد با همدستی یک اتیوپیایی که هنوز تحت تعقیب است رهبری شبکه را بر عهده دارند.

این دو نفر متهم به خریداری پناهجویانی هستند که توسط قاچاقچیان دیگر ربوده شده‎اند. گفته می‎شود که آنها پس از خریداری پناهجویان از آدم ربایان، آنها را سوار بر قایق‎های غیر استاندارد کرده و از دریای مدیترانه به سمت اروپا روانه می‎کنند.

مدهانی و همدستش با اتهامات دیگری نظیر رفتار غیرانسانی با مهاجران و به مخاطره انداختن جان آنان و انتقال بسیاری دیگر به صورت غیرقانونی به ایتالیا و از آنجا به سایر کشورهای اروپایی مواجهند.

آژانس ملی مقابله با جرایم در بریتانیا می‎گوید این مرد اریتره‌ای مسئول مرگ دست‌کم ۳۵۹ مهاجر در جزیره لامپدوسا، ایتالیا در سال ۲۰۱۳ است.

او به خود لقب 'ژنرال' داده و گفته می‎شود شبیه به ژنرال معمر غذافی، رهبر سابق لیبی لباس می‎پوشد.