رئیس جمهور عراق: شبه‌نظامیان شیعه در عملیات فلوجه مرتکب آزار و اذیت شده‌اند

حق نشر عکس Getty
Image caption شبه‌نظامیان شیعه در عملیات فلوجه علیه داعش شرکت دارند

فواد معصوم، رئیس جمهور عراق می‌گوید که شبه‌نظامیان شیعه که در عملیات فلوجه شرکت دارند مرتکب آزار و اذیت شده‌اند.

آقای معصوم به بی‌بی‌سی عربی گفته است که شبه‌نظامیان نباید به هیچ وجه در بازجویی‌ها از ساکنان محلی شرکت داشته باشند.

رئیس جمهور عراق خواهان انجام تحقیقات کامل درباره این مسئله شده هر چند گفته است که این آزار و اذیت حرکتی هماهنگ و برنامه‌ریزی شده نبوده است.

دولت عراق پیشتر اعلام کرده بود که در مورد ادعای شکنجه شهروندان غیرنظامی به دست شبه‌نظامیان شیعه در جریان عملیات فلوجه تحقیق می‌کند.

شبه‌نظامیان شیعه عراقی که با عنوان نیروهای حشد شعبی شناخته می‌شوند در عملیات فلوجه برای پس گرفتن این شهر در استان عمدتا سنی نشین انبار از گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) شرکت دارند.

هفته گذشته مسئولان محلی استان انبار به بی‌بی‌سی گفتند که در جریان عملیات علیه داعش بیش از ۶۰۰ نفر در حومه صقلاویه در نزدیکی فلوجه دستگیر شدند. به گفته این مسئولان بعد از آزادی روی بدن آنها آثار شکنجه دیده شده و چند نفر هم جان خود را در این بازجویی‌ها از دست داده‌اند.

فعالان حقوق بشر هم اعلام کردند که گزارش‌هایی درباره ضرب و جرح و اعدام بی‌محاکمه بعضی ساکنان منطقه از سوی نیروهای شبه نظامی طرفدار دولت دریافت کرده‌اند.

بعضی از افرادی که از بازداشت نیروهای شبه‌نظامی آزاد شدند، گفتند که در این بازجویی‌ها به همکاری با داعش متهم شده بودند.

رئیس جمهور عراق به بی‌بی‌سی گفته است که وظیفه دستگیری یا بازجویی از مظنونان باید تنها به عهده نهادهای دولتی باشد نه نیروهای "حشد شعبی".

کنترل فلوجه که در ۵۰ کیلومتری غرب بغداد قرار دارد از سال ۲۰۱۴ در اختیار داعش بوده است. این شهر در کنار موصل یکی از دو پایگاه اصلی این گروه در عراق است.

سازمان ملل و گروه‌های حقوق بشری بارها درباره وضعیت وخیم ساکنان شهر فلوجه چه پیش از عملیات و چه در جریان عملیات هشدار داده‌اند.

+ بیشتر بخوانید: نیروهای ویژه عراق 'به سه کیلومتری مرکز شهر رسیده‌اند'