اوباما کشتار ۵۰ نفر در باشگاه شبانه همجنس‌گرایان را 'تروریستی' خواند

حق نشر عکس AP

شهردار اورلاندو در ایالت فلوریدا می‌گوید که ۵۰ نفر در حمله مسلحانه و گروگانگیری در یک باشگاه شبانه همجنسگرایان کشته و ۵۳ نفر زخمی شده‌اند.

مهاجم که به دست پلیس کشته شده، عمر متین ۲۹ ساله معرفی شده است.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در سخنانی کوتاه در کاخ سفید این حمله را عملی "تروریستی" خواند که ریشه در "نفرت" داشته است.

آقای اوباما گفت که این حمله یادآور این واقعیت است که در آمریکا هر کس می‌تواند به سلاح گرم دسترسی پیدا کند و به مردم "در مدرسه، در محل عبادت یا در باشگاه شبانه تیراندازی کند."

او همچنین گفت که هنوز نمی‌توان درباره انگیزه این قتل‌عام "وحشتناک" قضاوت دقیقی کرد. رئیس جمهور آمریکا دستور داده که پرچم ها در مراکز دولتی تا عصر پنجشنبه به حالت نیمه برافراشته درآید.

به گزارش رویترز، خبرگزاری اعماق وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش)، مدعی شده که داعش مسئول این حمله بوده و آن را کار یکی از "رزمندگان داعش" دانسته است. در این بیانیه معلوم نبود که آیا داعش مستقیما نقش داشته یا فقط مدعی است که الهام بخش حمله بوده است.

از مردم سراسر آمریکا خواسته شده در ساعت شش بعد از ظهر به وقت محلی فلوریدا (۲۲:۰۰ گرینویچ) به احترام قربانیان یک دقیقه سکوت مراعات کنند.

حق نشر عکس CBC News
Image caption عمر متین

به گزارش خبرگزاری‌ها، عامل حمله شهروند آمریکا بوده و در خانواده ای افغان متولد شده بود.

+ بیشتر بخوانید: عمر متین که بود؟

همسر سابق عمر متین به روزنامه واشنگتن پست گفت که او مردی "نامتعادل" با طبیعتی خشن بود و در طول زندگی کوتاه زناشویی، اغلب او را به دلایل بیهوده مثل نشستن لباس ها کتک می زد.

هنوز دقیقا روشن نیست که آیا عمر متین با اشخاص یا گروه‌هایی برای این حمله در ارتباط بوده است یا نه.

به گفته سخنگوی اف‌بی‌آی، پلیس فدرال آمریکا دو بار با عمر متین گفتگو کرده بود. بار اول در سال ۲۰۱۳ که اف‌بی‌آی درباره اظهارت "تند" او درباره یکی از همکارانش از او سوال کرده بود.

بار دیگر در سال ۲۰۱۴ اف‌بی‌ای درباره ارتباط عمر متین با یک مهاجم انتحاری، منیر ابو صلاح، از او تحقیق کرده بود اما شواهد قابل اعتنایی درباره ارتباط آن دو نیافته بود.

اف‌بی‌ای همچنین تأیید کرد که عمر متین دقایقی قبل از حمله به ۹۱۱ (شماره خدمات اورژانس در آمریکا) تلفن زده و بیعت خود را با داعش اعلام کرده است.

اما میر صدیق پدر عمر متین انگیزه پسرش را عقاید ضد همجنس‌گرایی او دانسته نه دلایل مذهبی. او به رسانه‌های آمریکا گفت پسرش اخیرا از دیدن دو مرد که در میامی در خیابان همدیگر را در آغوش گرفته بودند عصبانی شده بود.

او از طرف خود و خانواده‌اش از همه عذرخواهی کرد و گفت او هم مثل تمام آمریکا از این اتفاق تکان خورده است.

گفته می شود که این کشتار، مرگبارترین حمله مسلحانه در تاریخ معاصر آمریکا بوده است.

پلیس گفته است که حدود سه ساعت پس از شروع تیراندازی وارد این محل شده و فرد مهاجم را که شماری گروگان در اختیار داشت، کشته است.

کاخ سفید با انتشار بیانیه ای با خانواده قربانیان و مجروحان حادثه ابراز همدردی کرده است.

حق نشر عکس Reuters

یکی از سخنگویان اف بی آی گفته است نشانه هایی وجود دارد که مظنون احتمالا "آموزه های اسلامگرایانه" داشته است.

افرادی که موفق شده بودند از این باشگاه فرار کنند گفته اند که مهاجم ساعت ۲ صبح به وقت محلی در داخل باشگاه شروع به تیراندازی کرده بود.

برخی شاهدان عینی گفته اند که صدای ۵۰-۴۰ گلوله را شنیده اند.

پلیس تأیید کرده که فرد مهاجم یک سلاح تهاجمی، یک اسلحه کمری و یک وسیله انفجاری به همراه داشته و قبل از کشته شدن به سوی پلیس تیراندازی کرده است.

پلیس این حادثه را اقدامی تروریستی خوانده، اما گفته است که هنوز نمی داند که آیا اقدام تروریستی بین‌المللی بوده یا داخلی.

تصاویر منتشره در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که دهها خودروی اورژانس در صحنه حاضر شدند و به مداوای مجروحان پرداختند.

حق نشر عکس ORLANDO POLICE
Image caption پلیس و خودروهای اورژانس در صحنه

یک مرد که به هنگام حمله این مهاجم در داخل باشگاه بوده تصاویری از تیراندازی و صدای فریاد را در صفحه فیس بوک خود منتشر کرده است.

یکی از شاهدان گفته است: "همه جا پر از زخمی بود. شمار زیادی از مجروحان در پارکینگ بودند. شلوار و بلوز مجروحان را برای پیدا کردن جای گلوله ها پاره کرده بودند."

اعضای خانواده مجروحان پس از حادثه برای باخبر شدن از وضعیت بستگانشان در مقابل بیمارستان ها جمع شدند.

گفته شده به هنگام وقوع این حمله بیش از ۱۰۰ نفر در داخل باشگاه بودند.

محکومیت ها

جامعه مسلمانان آمریکا ضمن محکوم کردن این حمله با خانواده قربانیان ابراز همدردی کرده است.

نهاد عوض، رئیس شورای روابط آمریکا و اسلام از سیاستمداران خواست در پی این حمله "امتیازگیری" نکنند یا "از ترس مردم بهره برداری" نکنند.

او مستقیما خطاب به داعش گفت:‌ "شما سخنگوی ما نیستید. شما نماینده ما نیستید. شما (گروهی) انحرافی هستید."

فرانسوا اولاند رئيس جمهور فرانسه هم نسبت به این کشتار ابراز انزجار کرد و گفت که "آمریکایی ها در این لحظه دشوار از حمایت کامل فرانسه برخوردارند."

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان هم این "آدم‌کشی بی‌خردانه" را محکوم کرد.

دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در بیانیه ای گفت که "چنین اتفاقی قابل پیش بینی بود" و در انتقاد از باراک اوباما گفت:‌ "آیا آقای اوباما بالاخره از عبارت تروریسم اسلامی رادیکال استفاده خواهد کرد؟ اگر چنین نکند باید فورا با بی آبرویی استعفا دهد."

او پیش از آنکه آقای اوباما در این مورد صحبت کند بیانیه اش را صادر کرد. آقای اوباما از افراط گرایی مذهبی صحبت نکرد.

هیلاری کلینتون که عملا نامزد حزب دموکرات شده ضمن ابراز همدردی با جامعه همجنسگرایان خواستار تلاش برای جلوگیری از افتادن سلاح های نیمه خودکار به دست "تروریست ها یا مجرمانی که دست به خشونت می زنند" شد.

جزئیات بیشتر از حادثه

جان مینا رئیس پلیس اورلاندو بعد از ظهر یکشنبه گفت که حمله در ساعت ۲:۰۰ صبح شروع شد. او گفت که ابتدا یک تبادل آتش میان مهاجم و یک مأمور محافظ باشگاه روی داد، اما معلوم نیست که این تبادل آتش در داخل باشگاه رخ داده یا در بیرون آن.

به گفته او، پس از آن بود که گروگان گیری شروع شد.

او گفت که پلیس پس از دریافت پیامک و عکس از گروگان ها در ساعت پنج صبح تصمیم گرفت تیمی از مأموران را به داخل باشگاه بفرستد.

او گفت که مظنون، که به نظر می رسید یک تفنگ نیمه خودکار لوله بلند و یک سلاح دستی داشت، در مبادله آتش با ۱۱ مأمور کشته شد.

همچنین معلوم شده است که مظنون چند سلاح را به طور قانونی در روزهای اخیر خریداری کرده بود.

به گفته یک سازمان ناظر (ردگیر تیراندازی های انبوه) سال گذشته ۳۷۲ مورد تیراندازی انبوه - که در آنها بیش از ۴ نفر کشته یا زخمی می شوند - در آمریکا اتفاق افتاده است. در این حوادث ۴۷۵ نفر کشته و ۱۸۷۰ نفر زخمی شدند.

حق نشر عکس Getty
حق نشر عکس EPA
حق نشر عکس AP
حق نشر عکس AP
حق نشر عکس Getty