همسر سابق عمر متین: او تعادل روانی نداشت

حق نشر عکس AP

ستاره یوسفی، همسر سابق عمر متین، شخصی که روز یکشنبه به یک باشگاه شبانه همجنسگرایان در اورلاندو آمریکا حمله کرد و باعث کشته شدن ۵۰ نفر شد، می‌گوید که او مشکل روانی داشته و فرد باثباتی نبوده است.

+در مورد حمله اینجا بیشتر بخوانید

خانم یوسفی در سال ۲۰۰۹ میلادی به مدت ۴ ماه با آقای متین زندگی کرده بود.

او گفت که خانواده‌اش هنگامی که متوجه شدند آقای متین فحاش و بدرفتار است، وی را از دست او "نجات" دادند.

خانم یوسفی گفته است که در خلال چند ماه زندگی مشترکش، آقای متین بر سر موارد بی‌اهمیت و ناچیز مانند نشستن لباس‌ها، به طور مرتب او را کتک می‌زد.

+ بیشتر بخوانید: عمر متین که بود؟

+ از نظرات و مشاهدات خود بگویید

همسر سابق آقای متین افزود: "او وقتی عصبانی می‌شد، از همه چیز نفرت پیدا می‌کرد. او بی‌ثبات و بیمار روانی بود. این تنها شرح حالی است که می‌توانم بدهم."

واکنش پدر: نمی دانستم در دلش عقده دارد

این در حالی است که صدیق متین، پدر عمر متین در ویدیویی که در صفحه فیسبوک خود منتشر کرده، پسرش را "بچه بسیار خوب و تحصیلکرده" توصیف می کند و می گوید که او به والدینش بسیار احترام می گذاشت.

حق نشر عکس

صدیق متین می گوید: "خبر نداشتم و نفهمیدم که او در دل خود عقده دارد... بسیار جگرخون هستم".

او از این که پسرش "در این ماه مبارک رمضان" به چنین کشتاری دست زده ابراز تأسف می کند و می گوید: "خداوند همه جوانان را صحت کامل بدهد که راه اصلی دین مقدس اسلام را در نظر بگیرند".

او می گوید: "کاری که [همجنسگرایان] می کنند، خود خداوند جزایش را می دهد. این موضوع بنده ها نیست".

صدیق متین، پدر عمر متین یک سری برنامه ویدیویی دارد و در آن خود را رهبری انقلابی برای افغانستان معرفی می‌کند. او در صفحه فیسبوک خود، اعضای "دولت انقلابی انتقالی" خود را هم معرفی کرده است.

آقای متین در ویدیوی خود می گوید که پسرش در یک شرکت کار می کرد و شرکت به او اسلحه داده بود.

شرکتی که عمر متین در آن کار می کرد، شرکت امنیتی "جی ۴ اس" بود. مقامات این شرکت گفته اند که آقای متین بر حسب وظایف کاری، سلاح حمل می کرد.

آنها می گویند که دو بار در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۳ در مورد آقای متین تحقیق کرده بودند، اما نکته خاصی در مورد او نیافته بودند.

واکنش اوباما

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در سخنانی کوتاه در کاخ سفید این حمله را عملی "تروریستی" خواند که ریشه در "نفرت" داشته است.

حق نشر عکس AP

آقای اوباما گفت که این حمله یادآور این واقعیت است که در آمریکا هر کس می‌تواند به سلاح گرم دسترسی پیدا کند و به مردم "در مدرسه، در محل عبادت یا در باشگاه شبانه تیراندازی کند."

او همچنین گفت که هنوز نمی‌توان درباره انگیزه این قتل‌عام "وحشتناک" قضاوت دقیقی کرد. رئیس جمهور آمریکا دستور داده که پرچم ها در مراکز دولتی تا عصر پنجشنبه به حالت نیمه برافراشته درآید.

به گزارش رویترز، خبرگزاری اعماق وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش)، مدعی شده که داعش مسئول این حمله بوده و آن را کار یکی از "رزمندگان داعش" دانسته است. در این بیانیه معلوم نبود که آیا داعش مستقیما نقش داشته یا فقط مدعی است که الهام بخش حمله بوده است.

پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌ای) هم تأیید کرده که عمر متین دقایقی قبل از حمله به شماره ۹۱۱ (شماره خدمات اورژانس در آمریکا) تلفن زده و بیعت خود را با داعش اعلام کرده است.

اما میر صدیق پدر عمر متین انگیزه پسرش را عقاید ضد همجنس‌گرایی او دانسته نه دلایل مذهبی. او به رسانه‌های آمریکا گفت پسرش اخیرا از دیدن دو مرد که در میامی در خیابان همدیگر را در آغوش گرفته بودند عصبانی شده بود.

حق نشر عکس CBS

او از طرف خود و خانواده‌اش از همه عذرخواهی کرد و گفت که او هم مثل تمام آمریکا از این اتفاق تکان خورده است.

گفته می‌شود که این کشتار، مرگبارترین حمله مسلحانه در تاریخ معاصر آمریکا بوده است. در این تیراندازی ۵۳ نفر نیز زخمی شده‌اند.

پلیس گفته است که حدود سه ساعت پس از شروع تیراندازی وارد این محل شده و فرد مهاجم را که شماری گروگان در اختیار داشت، کشته است.