فعالیت بزرگ‌ترین تشکل سیاسی شیعه در بحرین به حالت تعلیق در آمد

حق نشر عکس EPA
Image caption شیخ سلمان که رهبری جمعیت وفاق را به عهده دارد، در حال حاضر در زندان است

بحرین فعالیت جمعیت وفاق، بزرگ‌ترین تشکل سیاسی شیعه این کشور را به حالت تعلیق در آورده است.

این بار اول نیست که دولت بحرین جلوی فعالیت‌های این تشکل سیاسی را می‌گیرد.

تعلیق فعالیت‌های حزب پس از بازداشت اخیر نبیل رجب، فعال سرشناس حقوق بشر بحرین حاکی از شدت گرفتن برخورد با مخالفان در این کشور است.

وزارت دادگستری بحرین گفته است که فعالیت‌های جمعیت وفاق تعلیق و اموال آن توقیف شده است.

شیخ سلمان، بلندپایه‌ترین شخصیت شیعه بحرین که رهبری این تشکل سیاسی را به عهده دارد، از زمان ناآرامی‌های سال ۲۰۱۱ چندین بار احضار و زندانی شده است. او در حال حاضر در زندان است.

حکم زندان شیخ سلمان ماه پیش از چهار سال به ۹ سال افزایش یافت.

قدرت در بحرین در اختیار اقلیت سنی است و اکثریت شیعه مذهب این کشور از تبعیض شکایت می‌کنند و خواهان مشارکت بیشتر در قدرت و رفع تبعیض‌ها هستند.

  • گزارش دیدبان حقوق بشر

در همین حال، دیدبان حقوق بشر درگزارشی در باره بحرین گفته است مقام‌های این کشور به وعده‌های خود در مورد بهبود وضعیت رفتار با زندانیان عمل نکرده‌اند.

این سازمان حقوق بشری در سومین گزارش مفصل خود در باره بحرین گفته است که مقام‌های بحرین در مورد سوء رفتار با زندانیان و شکنجه آنها، با نیروهای پلیس و نیروهای امنیتی که دست به این کار زده‌اند، برخورد نکرده‌اند.

دیدبان حقوق بشر گفته است که استفاده از شکنجه در بحرین متوقف نشده و نهادهایی که مقرر بود به این مشکل رسیدگی کنند، کار چندانی نکرده‌اند.

به دنبال اعتراض‌های سال ۲۰۱۱ بحرین، مقام‌های این کشور نهادی را در وزارت کشور برای رسیدگی به موارد شکنجه تاسیس کردند اما این نهاد با وجود دریافت شکایاتی در این زمینه، اقدام کافی به عمل نیاورده است.

دیدبان حقوق بشر می‌گوید این نهاد از اول مه ۲۰۱۵ تا ۳۰ آوریل ۲۰۱۶، ۹۹۲ مورد درخواست تحقیق در مورد شکنجه زندانیان دریافت کرده که در این میان تنها ۳۰۵ مورد برچسب شکایت خورده‌اند.

از این ۳۰۵ مورد، ۵۵ مورد، ادعاهای مربوط به رفتار وحشیانه و غیر انسانی بوده که به واحد ویژه تحقیقات ارجاع داده شده‌اند. گزارش این سازمان دولتی زیر نظر وزارت کشور خاطرنشان می‌کند که ۵۳ مورد از این ۵۵ مورد در حال بررسی است، یک مورد در دادگاه مطرح شده و یک مورد نیز رد شده و پرونده آن مختومه اعلام شده است.

مطالب مرتبط