اوباما اظهارات ترامپ پس از حمله اورلاندو را محکوم کرد

حق نشر عکس European Photopress Agency

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا اظهارات دونالد ترامپ پس از حمله مرگبار شنبه شب به کلوب همجنسگرایان در اورلاندو را به شدت محکوم کرده و گفته که این سخنان یادآور لحظات شرم‌آور تاریخ آمریکاست.

آقای ترامپ که نامزد جمهوری خواهان است در واکنش گفته که آقای اوباما "بیشتر از دست او عصبانی است" تا مهاجمی که ۴۹ نفر را در آن حمله کشت.

با این حال پل رایان رئيس مجلس نمایندگان کنگره هم از سخنان آقای ترامپ در مورد مسلمانان انتقاد کرده است.

آقای ترامپ پس از آن حمله بار دیگر خواستار منع مهاجرت مسلمانان به آمریکا شد و آقای اوباما را به ضعف در رودر رو شدن با گروه های افراط گرا متهم کرد.

+ کشتار اورلاندو؛ ترامپ از جامعه مسلمانان انتقاد کرد

آقای اوباما در انتقاد خود از دونالد ترامپ او را تهدیدی "خطرناک" برای امنیت ملی، آزادی مذهبی و تنوع دینی در آمریکا خواند.

او از جمهوری خواهان خواست دونالد ترامپ را محکوم کنند:‌ "این حرف ها تا کجا ادامه پیدا می کند؟ آیا قرار است با همه مسلمانان طور دیگری رفتار کنیم؟ آیا قرار است آنها را زیر تجسس ویژه قرار دهیم؟‌ آیا باید شروع به تبعیض علیه آنها به خاطر مذهبشان کنیم؟‌ ... آیا مقام های جمهوری خواه با این حرف (ترامپ) موافقند؟"

آقای اوباما روز سه شنبه گفت:‌ "این آمریکایی نیست که ما می خواهیم. این منعکس کننده آرمان های دمکراتیک ما نیست."

او گفت که "زبان لغزنده و شلخته" آقای ترامپ می تواند به تبعیض و هدف گرفتن اقلیت های قومی و مذهبی منجر شود.

او افزود:‌ "مقاطعی در تاریخ ما بوده که از روی ترس عمل کرده ایم و بعد از آن پشیمان شده ایم. شاهد بوده ایم که دولت ما با شهروندان کشور بدرفتاری کرده و این بخشی از تاریخ شرم‌آور کشور ماست."

حق نشر عکس Reuters

آقای اوباما گفت که اگر با مسلمانان آمریکا برخورد متفاوتی شود فقط باعث شکاف بیشتر میان غرب و جهان اسلام و کاهش امنیت خواهد شد.

او گفت که آمریکا بر آزادی مذهب بنیان گذاشته شده و ارزیابی افراد با "تست مذهب" با قانون اساسی آمریکا در تضاد خواهد بود.

آقای ترامپ در سخنان روز دوشنبه خود طرح منع ورود مسلمانان را به شهروندان همه کشورهایی با کارنامه تروریستی علیه آمریکا تعمیم داده بود چون گفت کشتار تازه چنین اقدامی را توجیه می کند.

اما آقای اوباما اشاره کرد که حملات اخیر تروریستی در آمریکا توسط کسانی انجام شده که در آمریکا متولد شده اند.

عمر متین عامل کشتار اورلاندو در نیویورک متولد شده بود. پدر و مادر آقای متین بیش از ۳۰ سال قبل از افغانستان به آمریکا مهاجرت کردند.

آقای ترامپ از باراک اوباما خواسته بود به دلیل عدم استفاده از عبارت "تروریسم اسلامی رادیکال" استعفا دهد اما آقای اوباما این حرف را رد کرد.

او گفت:‌ "اگر به این دام بیافتیم که همه مسلمانان را در یک قالب بگذاریم و تلویحا بگوییم که با کل یک مذهب در جنگ هستیم، همان کاری را کرده ایم که تروریست ها می خواهند."

آقای ترامپ در واکنش به این سخنان مدعی شد که باراک اوباما نگران حال دشمنان است.

او گفت:‌ "رئیس جمهور اوباما مدعی است که اطلاعات بیشتری در مورد دشمن دارد، با این حال همچنان به دشمن در مقابل متحدان اولویت می دهد و به همین شکل آنها را بالاتر از مردم آمریکا قرار می دهد. وقتی من رئیس جمهور شدم آمریکا اول خواهد بود."

انتقاد پل رایان

همزمان شماری از جمهوری خواهان هم از اظهارات و پیشنهادهای دونالد ترامپ انتقاد کرده اند.

پل رایان رئيس مجلس نمایندگان که بلندپایه ترین جمهوری خواه در یک مقام انتخابی است در کنفرانسی خبری در روز سه شنبه گفت که پیشنهاد منع ورود مسلمانان به نفع آمریکا نیست و اصول حزب جمهوری خواه را منعکس نمی کند.

او گفت:‌ "یک تمایز خیلی مهم هست که همه آمریکایی ها باید به یاد داشته باشند:‌ این جنگی با اسلام رادیکال است. نه جنگی با اسلام. اکثریت بزرگ و گسترده مسلمانان در این کشور و در اطراف جهان میانه رو هستند، صلح‌طلب هستند، بردبار هستند و از همین رو در میان بهترین متحدان ما قرار دارند. آنها بهترین یاور ما در نبرد علیه تروریسم اسلامی رادیکال هستند."

سناتور جمهوری خواه جف فلیک هم که از تایید نامزدی آقای ترامپ خودداری کرده گفت که از اظهارات آقای رایان در مورد دونالد ترامپ سپاسگزاری می کند.

سناتور جمهوری خواه لیندزی گراهام هم این اشاره تلویحی که باراک اوباما قصد ندارد با "اسلام رادیکال" بجنگد و نوعی توطئه در میان است را به باد حمله گرفت.

آقای گراهام گفت که با جهان بینی و سیاست های آقای اوباما موافق نیست اما هرگز به نیت و عشق او به کشورش شک نداشته است.

مطالب مرتبط